Obyvatele především východní polokoule čeká v pondělí unikátní podívaná, budou totiž moci sledovat největší úplněk téměř za 70 let. Neobvykle velký a jasný Měsíc bude nejlépe viditelný, jakmile nastane noc v Asii. Jak ale poznamenali experti, nadšenci budou moci zahlédnout takzvaný superúplněk po setmění i po celém světě v případě, že to dovolí počasí.

Specifický jev nastává, když je Měsíc v úplňku a zároveň se co nejvíce přiblíží Zemi, kterou obíhá po eliptické dráze. Nyní by měl být od Země vzdálený 356 509 kilometrů. Vůbec nejjasnější by měl být ve 13:52 středoevropského času. V podobné pozici byl Měsíc naposledy v roce 1948.

Od Indie až po Austrálii se obyčejní lidé i fotografové připravují na nevšední zážitek a snaží se najít to nejlepší místo, odkud by bylo možné superúplněk pozorovat. Doufají zároveň, že jim podívanou nezkazí zatažená obloha či smog, se kterým se potýká množství asijských měst, poznamenala agentura AFP.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Tisíce lidí jsou očekávány na pláži Bronte v Sydney, kde je v plánu hromadné sledování obrovského a jasného Měsíce. "Přineste si s sebou termosku s čajem… nějaké věci na piknik, přiveďte děti a vezměte si rovněž dalekohledy, protože to bude fantastické," sezval jeden z uživatelů Facebooku Gavin McCormack obyvatele australského města.

Obyvatelé indického Dillí doufají, že jim zážitek neznepříjemní znečištěné ovzduší. Pikniky se chystají i v centru Hongkongu. Superúplněk bude znamenat rovněž silnější příliv, na velké vlny se tak těší surfaři, například na oblíbeném indonéském ostrově Bali.

Astrologové v Thajsku zase s nezvyklým jevem spojují buď příchod nějaké katastrofy, nebo naopak obrovského štěstí. Jeden z nich, který předpověděl tsunami v roce 2004, která v Thajsku a dalších zemích zabila obrovské množství lidí, již varoval, že s přiblížením Měsíce k Zemi "dochází k přírodním katastrofám".

Superúplněk nad CN Tower v Torontu.

Superúplněk nad CN Tower v Torontu (Foto: ČTK/AP)