Dosluhující demokratický prezident Spojených států Barack Obama se v pondělí vydává na cestu do Řecka a Německa, odkud se vydá do Peru. Předpokládá se, že pro Obamu, který 20. ledna předá svůj úřad republikánovi Donaldu Trumpovi, to bude poslední oficiální návštěva zahraničí a také příležitost osobně se rozloučit s některými světovými představiteli. Bílý dům očekává, že američtí spojenci budou chtít s Obamou hovořit i o Trumpovi.

"Cesta bude zdůrazněním prezidentových závazků k transatlantické soudržnosti, silné a jednotné Evropě a také ke spolupráci s našimi asijsko-pacifickými partnery," uvedl Obamův mluvčí Josh Earnest.

Bezpečnostní poradce Bílého domu Ben Rhodes v pátek prohlásil, že Obama počítá s tím, že mu jeho zahraniční kolegové budou klást otázky o tom, jaký vliv bude mít zvolení Trumpa prezidentem na mezinárodní dohody, jako je například klimatické ujednání z Paříže či dohoda s Íránem.

Obamův speciál Air Force One odletí do Evropy v pondělí místního času. První zastávkou bude v úterý Řecko, kde od konce října působí nový americký velvyslanec Geoffrey Pyatt. Obama, který se v Řecku sejde se svým protějškem Prokopisem Pavlopulosem a premiérem Alexisem Tsiprasem, se chystá vyjádřit podporu tamním tvrdým ekonomickým reformám, jejichž cílem je obnovit hospodářství předlužené země. Americký prezident chce v Aténách rovněž připomenout, že Řecko je kolébkou demokracie.

Od čtvrtka do pátku bude Obama pobývat v Německu, kde bude s kancléřkou Angelou Merkelovou jednat o situaci na Ukrajině a v Sýrii, o boji proti radikálnímu hnutí Islámský stát i o transatlantických ekonomických záležitostech.

%insert_attachment[64444980] priloha.html%

"Tato návštěva je významnou a velmi příhodnou příležitostí ukázat, že partnerství a přátelství mezi našimi zeměmi je silné," uvedl kancléřčin tiskový odbor.

Návštěvu Berlína Obama využije ke zřejmě poslednímu osobnímu setkání s předními evropskými politiky, francouzským prezidentem Françoisem Hollandem, italským premiérem Matteem Renzim a britskou premiérkou Theresou Mayovou.

Od pátku do neděle má Obama naplánovanou účast na summitu Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC), kde se setká mimo jiné s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem.

Cesty do Peru chce Obama využít i k tomu, aby vyzval Kongres Spojených států k ratifikaci transpacifické obchodní dohody TPP. Dohoda, která je součástí Obamova politického odkazu, zahrnuje Japonsko, Brunej, Malajsii, Vietnam, Singapur, Austrálii, Nový Zéland, Kanadu, Mexiko, Chile, Peru a Spojené státy. Pakt pokrývá asi 40 procent světové ekonomiky.

Trumpovi i mnohým demokratům včetně neúspěšné demokratické prezidentské kandidátky Hillary Clintonové se vyjednaná podoba TPP nelíbí, její osud je tak nejasný. Obama jejímu prosazení ale přislíbil věnovat své poslední týdny v Bílém domě.

Po amerických prezidentských volbách, které vyhrál Trump, se od Washingtonu očekává změna v dosavadní zahraniční a hospodářské politice. Trump během kampaně několikrát zopakoval, že se mu nezamlouvají současná obchodní ujednání, mimo jiné i Severoamerická dohoda o volném obchodu (NAFTA) mezi USA, Kanadou a Mexikem, proto bude usilovat o jejich úpravu.