V sobotu bude v mnoha českých obchodech k vidění nevšední situace: lidé budou nakupovat potraviny a balit je do krabic určených pro charitu. Sobota 12. listopadu je totiž den Národní potravinové sbírky, kdy lidé darují nakoupené potraviny těm, kteří je potřebují. 

Zajít do obchodu, nakoupit a odevzdat potraviny do předem připravených krabic plánuje v rámci Národní potravinové sbírky 12. listopadu zhruba čtvrtina Čechů. Polovina Čechů je dokonce ochotna darovat potraviny i několikrát ročně. Vyplývá to z říjnového průzkumu agentury Ipsos. Většina populace také vnímá plýtvání potravinami jako akutní problém. 

Národní potravinová sbírka se letos uskuteční v rekordním počtu 659 obchodů po celém Česku. Organizátoři tak plánují překonat 236 tun potravin, které se vysbíraly v loňském ročníku. „I letos budeme sbírat trvanlivé potraviny ve prospěch těch, kteří jsou na hranici chudoby či za ní. Potraviny poputují neziskovým organizacím a potřebným v místě, kde je lidé darují“, připomíná hlavní princip sbírky Pavlína Kalousová z pořádající organizace Byznys pro společnost. „Těší nás, že se letos plánuje do sbírky zapojit už zhruba čtvrtina Čechů“, dodává. K darování jsou nejvhodnější konzervy všeho druhu, instantní polévky, trvanlivé uzeniny, cukr nebo luštěniny či těstoviny.