Valná hromada v Amsterodamu odsouhlasila dobrovolnou likvidaci společnosti NWR. O svolání valné hromada žádala firma State Street Nominees Limited. Většinovým majitelem NWR jsou fondy Ashmore Group, M&G a Gramercy, jež se spojily do uskupení Ad Hoc Group (AHG). S akciemi firmy se na burze již neobchoduje, firma už v pololetí neoznámila hospodářské výsledky.

"Naše rozhodnutí nebude mít přímý dopad na aktivity společnosti OKD, se kterou se budeme snažit dále spolupracovat," uvádí prohlášení firmy citované agenturou Reuters. Podobně hovoří také mluvčí OKD Ivo Čelechovský. "Nijak nás neovlivní, protože jsme již dříve požádali soud o předběžné opatření a nejsme už na firmu NWR nijak vázáni," řekl.

NWR již krátce po návrhu na insolvenci uvedla, že pravděpodobným dopadem situace kolem OKD bude její rozpuštění. Společnost měla význam hlavně jako zastřešení pro burzu v Londýně. Obchodování s akciemi NWR na londýnské burze bylo pozastaveno 4. května, na burze v Praze o den později.

AHG získala kontrolu nad NWR letos v únoru, když z ní po 11 letech odešli miliardáři Peter Kadas a Zdeněk Bakala. Ti svůj 50,51procentní podíl držený přes holding CERCL převedli na NWR.

Již v říjnu změnila majitele i polská odnož NWR. Za dva miliony eur (asi 54 milionů korun) ji koupila menší australská důlní společnost Prairie Mining a převzala všechny akcie vydané na NWR Karbonia. Získala tím důl Debieńsko se zásobami černého uhlí mezi 210 a 260 miliony tun. V roce 2015 měla NWR čistou ztrátu šest miliard korun při tržbách sedmnáct miliard. 

Likvidátory společnosti budou Mark Skelton, Geoffrey Bouchier a Paul Williams z nizozemské společnosti Duff & Phelps B.V.

Menšinovým akcionářem NWR je také společnost Arca Capital Pavola Krúpy, která vlastní 3,44 procenta akcií. Zástupce se nynější valné hromady nezúčastnil, protože na té poslední, která se konala 8. dubna, byl kromě představenstva jediným zástupcem akcionářů.

Tehdy zde nebylo s kým komunikovat, proto jsme se dnešní valné hromady neúčastnili. Čekáme na zápis z valné hromady a dle něj zvolíme právní kroky, které budeme realizovat," uvedla tisková mluvčí Arca Capital Barbora Hanáková.

Věřitelé OKD v srpnu rozhodli, že podnik půjde do reorganizace, což znamená, že ve firmě, v níž pracuje i s dodavatelskými podniky asi 12 000 lidí, se uhlí bude těžit dál. Reorganizaci prosazovali odboráři, vedení OKD, moravskoslezská krajská tripartita i česká vláda, doporučoval ji také insolvenční správce. OKD díky tomu získala od státu půjčku 700 milionů korun.

Podnikatel Zdeněk Bakala je majitelem společnosti Economia, která vydává Hospodářské noviny.