Česká národní banka (ČNB) v nové prognóze zlepšila odhad vývoje české ekonomiky v letošním roce na 2,8 procenta. Naopak výhled růstu hrubého domácího produktu pro příští rok zhoršila na 2,9 procenta. Na tiskové konferenci po jednání bankovní rady to uvedl guvernér Jiří Rusnok. V předchozí srpnové prognóze ČNB počítala letos s růstem o 2,4 procenta a v roce 2017 o tři procenta. V roce 2018 by podle odhadu ČNB měla ekonomika vzrůst o 2,9 procenta.

ČNB snížila odhad vývoje inflace ve čtvrtém čtvrtletí 2017 na 2,3 procenta z dřívějších 2,4 procenta. Pro první čtvrtletí roku 2018 odhad rovněž snížila na 2,4 procenta z dřívějších 2,5 procenta.

Intervence i úroky zůstanou

Bankovní rada ČNB bude pokračovat v režimu devizových intervencí s cílem udržet kurz koruny poblíž hodnoty 27 korun za euro. Zároveň rada nechala úrokové sazby na minimech. Informoval o tom mluvčí centrální banky Marek Zeman. Režim devizových intervencí centrální banky trvá tři roky, zahájila jej v listopadu 2013.

Bankovní rada na konci září uvedla, že jako pravděpodobný termín ukončení režimu intervencí vidí polovinu roku 2017. Zároveň uvedla, že kurzový závazek neukončí dříve než ve druhém čtvrtletí 2017. Guvernér ČNB Jiří Rusnok dříve řekl, že oslabování koruny prostřednictvím devizových intervencí by ČNB mohla za určitých podmínek ukončit až v roce 2018. Důležitý bude vývoj inflace.

Hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč upozornil, že pro další rozhodování ČNB bude důležitý výhled nastavení měnové politiky v eurozóně. "Pokud Evropská centrální banka na svém zasedání, jež se bude konat 8. prosince, prodlouží svůj program nákupů dluhopisů, tak to velmi pravděpodobně povede k dalšímu oddálení konce kurzového závazku české centrální banky," uvedl. Výsledek dnešního zasedání bankovní rady je v souladu s očekáváním analytiků.

Bankovní rada ve čtvrtek zopakovala, že závazek ohledně kurzu koruny považuje za jednostranný. To znamená, že ČNB nepřipustí posílení kurzu na úrovně, které by už nebylo možné interpretovat jako "poblíž hladiny 27 korun za euro". Takovému posílení ČNB brání automatickými a potenciálně neomezenými intervencemi, tedy prodejem korun a nákupem cizích měn. Při oslabení koruny nad 27 korun za euro ČNB nechá kurz pohybovat podle nabídky a poptávky trhu.

Devizové intervence spustila ČNB v listopadu 2013 kvůli obavě z deflace. Na trhu zpočátku centrální banka působila několik dnů a nakoupila devizy v hodnotě zhruba 200 miliard korun, tedy asi sedm miliard eur. Následně kurz nad 27 korunami za euro držel trh. Další intervence provedla centrální banka loni v červenci a pokračovala v nich v dalších měsících. Podle dostupných statistik celkem do konce letošního srpna intervenovala v objemu zhruba 592 miliard korun.

Čtvrtečního zasedání bankovní rady se zúčastnilo všech sedm členů rady.

Objem intervencí ČNB (miliardy korun)
*Jedná se o odhad analytiků, který se pohybuje v rozmezí 75 až 100 miliard korun. Přesný údaj zveřejní ČNB až osmého listopadu. Tabulka uvádí pouze měsíce, kdy ČNB intervenovala. Zdroj dat: ČNB