Fortuně, jedné ze dvou dominantních sázkových firem v Česku, se daří přilákat nové sázkaře. Ti u ní za devět měsíců letošního roku prosázeli 756 milionů eur, v přepočtu tedy přes 20 miliard korun. To je o pětinu víc než loni. "Tento růst byl podpořen zejména dvouciferným růstem sázení po internetu, a to ve všech zemích, kde Fortuna působí, zatímco sázení na pobočkách rostlo jednociferně," stojí v prohlášení Fortuny k výsledkům za prvních devět měsíců.

Navíc sázkaři u Fortuny i víc prohráli. Hrubé výhry Fortuny, tedy rozdíl mezi tím, co lidé vsadí a co je jim vyplaceno na výhrách, dosáhly letos zatím 120 milionů eur (3,2 miliardy korun). Ve srovnání s loňskem to je o 14 procent víc.

Fortuna v prvních devíti měsících roku 2016
Ukazatel Výsledek 
(v mil. eur)
Meziroční
změna (v %)
Přijaté sázky 756,0 22,9
-sázení 741,6 23,4
-loterie 14,4 2,6
Hrubé výhry 120,2 14,4
Výnosy 79,1 8,0
EBITDA 15,9 -9,9
Čistý zisk 9,6 -28,0

Přesto Fortuně klesl jak provozní, tak i čistý zisk. Provozní zisk EBITDA je oproti loňsku o desetinu nižší a činí 15,9 milionu eur, tedy 430 milionů korun. 

"Náš provozní zisk vyjádřený hodnotou EBITDA byl v meziročním vyjádření ovlivněn zvýšením sázkové daně v České republice, nepříznivým vývojem sázek zejména v únoru a plánovaným růstem provozních nákladů na podporu budoucích růstových příležitostí společnosti," uvedl Per Widerstrom, generální ředitel společnosti Fortuna Entertainment Group.

Fortuna také zveřejnila, jaké výsledky očekává za celý letošní rok. Lidé u ní mají poprvé v historii prosázet jednu miliardu eur, ale provozní zisk EBITDA klesne o 10 až 15 procent.

Příprava na změny

V Česku se loterijní daň u sázek zvýšila na 23 procent z hrubých výher, podle Fortuny jí to ročně sníží zisk asi o dva miliony eur. Tato sazba zůstane i v příštím roce, kdy začne platit nový loterijní zákon. Ministerstvo financí navrhovalo tuto sazbu ještě zvýšit na 25 procent, Fortuně, Tipsportu a Sazce se ale podařilo zalobbovat u poslanců a ti odhlasovali zachování 23 procent.

Nový loterijní zákon přinese největší změny v sázkařském a hazardním byznysu v novodobé historii. Přitvrdí proti automatům, zároveň ale umožní na internetu rozjet například on-line kasina. Na to se připravují české firmy včetně Fortuny. Ta v srpnu oficiálně oznámila, že kupuje nový IT systém od firmy Playtech. Právě investice do technologií z části stojí za tím, že Fortuně klesá zisk. Investice letos mají činit 11 až 13 milionů eur, tedy až 350 milionů korun. 

Sudý rok

Fortuně, stejně jako dalším sázkovým firmám, letos nahrává takzvaný sudý rok. Ten bývá nabitý velkými sportovními událostmi. Letos proběhla olympiáda v Riu, hokejový Světový pohár, sázkařským vrcholem bylo fotbalové mistrovství Evropy. Toho se zúčastnilo více týmů, navíc na něm nastala řada překvapivých výsledků. To vše se promítá Fortuně ve vyšších sázkách a vyšších hrubých výhrách.

Společnost působí v celém regionu střední Evropy. Nejdůležitější je pro ni přitom český trh, který se na výsledcích podílí více než polovinou. Následuje Slovensko se třetinou a Polsko se zhruba 12 procenty. Firma ve výsledcích uvádí, že ve všech zemích letos roste dvouciferným tempem, a to zejména díky on-line sázení.

Značka Fortuna bude víc vidět na českých fotbalových stadionech. Minulý měsíc podepsala smlouvu s fotbalovou asociací a stala se novým partnerem českého fotbalu. V rámci smlouvy se Fortuna stane partnerem českého fotbalu napříč všemi výkonnostními stupni, včetně reprezentace. Od sezony 2018/19 potom i hlavním sponzorem první české fotbalové ligy.