Pokud ještě podnikatelé doufali, že se podaří odsunout start elektronické evidence tržeb, nebo alespoň rozšířit počet výjimek, kterých se první fáze netýká, mají po naději. Dvanáct stovek podnikatelů si na pražské konferenci Evidence tržeb v praxi vyslechla, že do zahájení 1. prosince už žádné změny nebudou.

"Nepočítáme už se žádnými změnami. Je to revoluční zákon, který je tady proto, abychom narovnali podnikatelské prostředí," uvedla náměstkyně ministra financí Alena Schillerová.

Pouhý den před konferencí požadovali výjimku z elektronické evidence například lékaři. Chtěli se tak zařadit po bok prodejců na farmářských trzích nebo prodavačů párků v rohlíku, kteří z prosincového startu EET vyklouzli před několika týdny.

"Mně se nikdo neozval, ale už nepředpokládáme žádné výjimky. Jednotlivé fáze jsou jasné," vzkázal ministr financí Andrej Babiš.

Během konference bylo zřejmé, že ministerstvo a podnikatelé stále nejsou na jedné lodi, co se týká EET. Podnikatelé poukazovali na to, že kvůli ní budou muset zdražit služby, propagátoři nové daňové povinnosti namítali, že pokud někdo bude muset zvednout ceny, je to důkaz, že doposud byl zvyklý krátit tržby.

"Mám padesát prodejen. Pokud na každou koupím pokladnu za deset tisíc korun, jsem na půlmilionu. K tomu nájem za software, a když to spočítám, vyjde mi zvednutí cen o dvanáct procent," vyčetl Babišovi a dalším lidem z ministerstva jeden z posluchačů v kongresovém sále.

Podle předsedy představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků Karla Havlíčka jsou to ale špatné počty. "Pokud má někdo padesát provozoven a každá z nich bude muset kvůli desetitisícové investici zvednout ceny o dvanáct procent, tak tím říká, že v minulosti nebylo všechno úplně v pořádku," oponoval.

Mnozí podnikatelé ale podle jiných příspěvků chtějí zdražit jen proto, aby mohli zdůvodnit skokový nárůst tržeb při odesílání účtenek elektronickou cestou.