Obchodní řetězec Albert vyzkouší, kam až sahá výjimka ze zákazu prodeje během vybraných státních svátků v obchodech nad 200 metrů čtverečních. Nezavře některé supermarkety ve vestibulu pražského metra.

Zákon hovoří o výjimce u prodejen "v místech zvýšené koncentrace cestujících na letištích, železničních stanicích a autobusových nádražích".

A podle zákona o drahách je metro považováno za speciální železniční dráhu (tramvaj už nikoliv).

Podle ředitelky Svazu obchodu a cestovního ruchu Marty Novákové se o takovém výkladu diskutovalo, Česká obchodní inspekce jej ale nakonec neuznala.

Právě ČOI má dodržování zákazu kontrolovat.

Přímo ČOI se zatím k dotazu redakce nevyjádřila. Šéf komunikace sítě Albert Jiří Mareček odkazuje na zákon o drahách, vyjádření přímo od ČOI řetězec neobdržel.

"Vždy striktně dodržujeme právní předpisy. Vycházíme z právního stanoviska renomované právní kanceláře," zdůrazňuje Mareček. "Abychom předešli případným nedorozuměním, otevřeně a s dostatečným časovým předstihem jsme o zvoleném postupu i podrobném výkladu legislativy informovali dozorové orgány," dodává mluvčí.

"U metra máme více prodejen, otevřeno ale necháme jen v těch, které jsou přímo ve vestibulu," dodal. 

Konkrétně půjde o supermarkety nad stanicemi metra Můstek (dvě prodejny), Muzeum, Anděl a Náměstí Míru, přičemž jedině ten poslední je menší než 200 metrů čtverečních. Albert nechá otevřený také hypermarket u autobusového nádraží v Českých Budějovicích.

Pro dva supermarkety využije výjimku také řetězec Billa – na Letišti Václava Havla a hlavním vlakovém nádraží v Praze, oba případy výslovně zmiňuje zákon.

Například prodejnu nad stanicí metra Florenc ale Billa nechá zavřenou.

Kvůli menší ploše se zákaz nevztahuje například ani na prodejny Billa stop & shop na čerpacích stanicích Shell či (až na jednu výjimku) síť Žabka spadající pod společnost Tesco Stores. Řetězce Kaufland, Tesco, Globus, Lidl a Penny zavřou všechny své prodejny.

Vedle potravinářských řetězců musí zavřít například i velké prodejny oděvů, hobby markety a podobně.

Zákaz, který letos schválili poslanci, dále připouští výjimku pro čerpací stanice, lékárny, prodejny ve zdravotnických zařízeních a menší obchody (do 200 metrů čtverečních). Bez ohledu na velikost a umístění musí mít zavřeno zastavárny, obchody s použitým zbožím (tedy například i autobazary) nebo sběrny a výkupny odpadů.

Neprojde ani zmenšení prodejny

Vedle 28. října se zákaz týká také 25. a 26. prosince, 1. ledna, Velikonočního pondělí, 8. května a 28. září. Na Štědrý den musí obchody zavřít po poledni.

Za porušení zákona hrozí obchodníkům pokuta až milion korun. Kontrolovat jej má Česká obchodní inspekce, jejíž zaměstnanci kvůli tomu budou muset pracovat i během svátku.

"Kontroly o svátcích a ve dnech volna jsou vždy spojeny se zvýšenými náklady, které však nelze takto dopředu vyčíslit. Záleží i na množství podnětů ke kontrole," uvedl k tomu bez bližších podrobností mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Obchodníkům zřejmě neprojde ani dočasné zmenšení prodejní plochy. "Na takový postup by bylo možné nahlížet jako na účelové jednání směřující k obcházení zákona," uvedla ČOI v dokumentu, kde shrnuje svůj výklad některých bodů zákona.

Do plochy provozovny se podle ČOI zahrnuje celková plocha, kam zákazníci mají přístup, včetně zkušebních místností, dále plocha zabraná prodejními pulty a výklady a také plocha za prodejními pulty, kterou používají prodavači. Nepočítají se do ní kanceláře, sklady a přípravny, dílny, schodiště, šatny a jiné společenské prostory.

I výdej zboží je prodejem, tvrdí ČOI

Zákaz svátečního prodeje se netýká samotných e-shopů, nicméně omezit může jejich kamenné prodejny nebo výdejní místa.

V neděli mají nyní běžně otevřeno prodejny největšího tuzemského e-shopu Alza.cz, přičemž přinejmenším ta v pražských Holešovicích přesahuje hranici 200 metrů čtverečních. I ta zřejmě nezavře.

"V den státního svátku 28. října zůstane otevřená většina našich výdejních míst. Neprovozujeme prodejny s více než 200 metry čtverečními prodejních ploch, ale síť výdejen a showroomů, kde dochází zejména k výdeji zboží a prezentaci zboží našich smluvních partnerů," řekl před 14 dny redakci Miroslav Tesař, manažer prodeje Alza.cz. Novější stanovisko e-shop neposkytl.

Na svém webu přitom Alza.cz označuje výdejní místa slovem prodejny. A například v Holešovicích jsou vedle showroomu k dispozici i objednávkové terminály, takže zboží si lze hned objednat. Na přímou otázku, zda se jich nějak dotkne zákaz prodeje, reagoval Tesař jen zmíněnou odpovědí.

Právě možnost objednat si a zaplatit zboží po internetu (mimo prostor prodejny) a vzápětí si ho v kamenné prodejně jen vyzvednout může být jednou z forem, jak zákaz zkusit obejít. Česká obchodní inspekce chce být přísná.

"Pojem prodej je třeba chápat tak, že zahrnuje nejen samotné objednání zboží zákazníkem, ale také jeho výdej. Omezení prodejní doby tak bude dopadat i na prodejny ("výdejny") internetových obchodů, jejichž plocha přesahuje 200 metrů čtverečních," uvádí ČOI v oficiálním stanovisku. Případný spor by ale musel rozhodnout soud.

Lidé jsou proti regulaci, ukázal průzkum

Svaz obchodu a cestovního ruchu nebo Hospodářská komora ČR považují zákaz za zbytečnou regulaci oblasti, která by se měla nechat trhu – tedy zájmu obchodníků a spotřebitelů.

"Jde nejen o diskriminaci velkých obchodů vůči malým, ale také kamenných prodejen vůči e-shopům," říká prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. Trend v zemích Evropské unie je podle něj opačný – příkladem uvolnění regulace je podle něj Maďarsko.

Zákaz, týkající se zatím sedmi svátků, považují Dlouhý i Nováková za "trojského koně" k tomu, aby se později rozšířil na zbývající svátky a pak i na neděle. To připouštějí i navrhovatelé zákona – senátoři ČSSD vedení Františkem Bublanem.

Nevysvětlili, proč vybrali zrovna tyto svátky, podle nich však jde o kompromis, respektive první krok k rozšíření na všechny svátky.

Podle průzkumu společnosti Incoma je 65 procent obyvatel České republiky proti tomu, aby stát určoval obchodníkům, kdy mají mít otevřeno. Pro zákaz je pětina (21 procent) lidí, zbytku je to jedno. Výrazněji proti regulaci jsou lidé s vyššími příjmy a obyvatelé největších měst.

Hospodářská komora a Svaz obchodu a cestovního ruchu chtějí proti zákonu podat ústavní stížnost, nyní budou muset získat podporu alespoň 17 senátorů. Obchodníci podle svazu přijdou zhruba o čtyři miliardy korun ročně na tržbách a zřejmě propustí několik tisíc lidí.

O regulaci prodejní doby usiluje Odborový svaz pracovníků obchodu už přes deset let. Argumentují hlavně tím, že prodavači by měli mít nárok trávit svátky s rodinou. "Pracující zaměstnanci se nemohou plně věnovat své rodině, neboť v době, kdy mají jejich děti volno, pracují. Ve svátek by měla být rodina pohromadě," uvedla také skupina senátorů v návrhu zákona.

Místo prodejny zábavní centrum

Hračkářství Hamleys v centru Prahy využije doslovného znění zákona, který zakazuje pouze "prodej", takže neříká, že by obchody musely mít zcela zavřeno. Zůstane otevřené i 28. října, přestože prodejní plocha mnohonásobně přesahuje 200 metrů čtverečních.

"V den státního svátku u nás nebude probíhat maloobchodní prodej, ale prostor zůstane otevřený a návštěvníci budou moci zdarma využívat zábavní služby stejně jako jindy," říká provozovatel českého Hamleys Pavel Čmelík.

Prodejnu o rozloze 4500 metrů čtverečních v pražské ulici Na Příkopě považuje Čmelík spíše za zábavní centrum pro celou rodinu. Součástí jsou třeba skluzavka, dětské bagry, kolotoč, závodní autíčka, pohádkový domeček, kino pro děti nebo praktické prezentace nabízených hraček.

"Zákaz vnímám jako diskriminační, protože nedává smysl, proč by menší obchody mohly mít otevřeno, a větší ne," vysvětluje Čmelík. "Zakázat prodej v závislosti na velikosti provozoven zcela jednoznačně způsobuje nerovnost a neférovost hospodářské soutěže. Připravujeme žalobu o náhradu způsobené škody," dodává.

"Zákonodárci vůbec v zákoně neřešili stávající smlouvy s pronajímateli. Spravedlivé by bylo přikázat pronajímatelům, aby vrátili nájemcům nájem za dny, ve kterých musí být zavřeno. V případě naší jednotky přijdeme ročně o pět až sedm milionů tržeb, přičemž náklady zůstávají stejné," vysvětluje Čmelík.

Konkrétně Hamleys v centru Prahy má velké tržby od turistů, kteří podle Čmelíka nepočkají do druhého dne. "Zákonodárci vůbec nepřemýšleli, o jak vysoké daně stát přijde," zdůrazňuje.

ČOI obecně připouští, že zákaz se týká jen prodeje, takže odlišné činnosti lze v prodejnách provádět – jako příklady zmiňuje úklid, naskladňování zboží nebo inventuru.

Zavře víc obchodů, než musí

Anketa redakce ukázala, že 28. října bude mít zavřeno více prodejen, než podle zákona musí. Mnozí provozovatelé menších obchodů v nákupních centrech se totiž obávají, že k nim přijde výrazně méně lidí než obvykle. Některá centra se pak ani neotevřou jako celek, protože se to jejich provozovatelům nevyplatí.

Zatímco v Praze zůstanou velká nákupní centra obvykle otevřena (výjimkou jsou Arkády Pankrác), v krajských a okresních městech lidé narazí na zavřené centrum snadněji.

"Jelikož 82 procent obchodů v našem centru má prodejní plochu větší než 200 metrů čtverečních, bude o sedmi státních svátcích jmenovaných v zákoně celé centrum zavřené," říká Renata Fikerová z firmy, který provozuje pražské Arkády.

Zavřeno budou mít také všechny obchodní domy provozované řetězci Kaufland a Globus, tedy včetně menších prodejen a provozovatelů služeb. Neotevřou ani brněnská centra Olympia a Galerie Vaňkovka nebo OC Laso Ostrava.

V tuzemských obchodních centrech se neotevřou ani lékárny sítě Dr. Max.

"Lékárny sice mají zákonnou výjimku, ale je jasné, že mít otevřenou pobočku v rámci zavřeného obchodního centra by byl nesmysl. Už tak je víkendový provoz lékáren na těchto místech na hranici rentability," říká mluvčí řetězce Michal Petrov.

Naopak třeba v olomouckém centru Šantovka, kde se zákaz dotkne zhruba jen čtvrtiny prodejen, zůstanou ostatní obchody otevřeny. Brány nezavřou ani velká pražská centra jako OC Letňany, Metropole Zličín, Palladium, Černý Most, Chodov, Nový Smíchov či Galerie Butovice. Otevřeno mají mít třeba i Olympia Mladá Boleslav a Teplice, Futurum Hradec Králové, Forum v Ústí nad Labem, Silesia v Opavě nebo Futurum Kolín.