Český trh fúzí a akvizic zažil nejlepší půlrok od finanční krize. Tuzemští investoři uskutečnili za prvních šest měsíců roku 194 transakcí, což je ve srovnání se stejným obdobím loni téměř dvojnásobek. Nejvíce prodejů a nákupů firem se uskutečnilo v oblasti IT, nemovitostí a také v maloobchodě a velkoobchodě. Hodnota celého trhu dosáhla téměř pěti miliard dolarů (asi 123 miliard korun), což je o tři čtvrtiny více než loni.

"Zatímco svět i Evropa brzdí, Česko neuvěřitelně sprintuje," popsal vývoj na trhu výkonný ředitel pro fúze a akvizice poradenské společnosti EY Petr Kříž. Dodal, že celosvětový trh meziročně klesl zejména kvůli velkému počtu transakcí, které v jednotlivých zemí narazily na nesouhlas regulátorů.

Hlavním důvodem je podle Kříže očekávané ukončení intervencí České národní banky. "Myslím si, že výstup z kurzového závazku bude muset být nečekaný. Investoři předpokládají, že koruna poté posílí, a někteří z nich si myslí, že navíc dojde k dalšímu poklesu úrokových sazeb. Snaží se proto umístit svoje peníze do korunových aktiv, tedy i českých firem," řekl Kříž.

10 největších transakcí první poloviny roku 2016 v Česku se zveřejněnou hodnotou 
Cílová společnost Kupující Podíl (v %) Hodnota  
(v mil. USD)
Invia.cz Rockaway Capital 100 85
Pražská teplárenská LPZ Veolia Energie CR 100 80
Travel Service CEFC China Energy Company  39,9 34
Job Air Technik Czechoslovak Group 100 33
Fiomo Huhtamaki OYJ 100 31
JP Plast RPC Group 100 20
Saop Racunalnistvo Solitea 100 17
Pronatal medical group Medicon 100 14
Learning Systems Poland Penta Investments 100 11
Veletrhy Brno Město Brno 61 10
Zdroj: M&A Barometr EY

Podle senior manažera EY pro fúze a akvizice Štěpána Fliegera hraje roli také to, že investoři potřebují peníze umístit rychle. Proto na rozdíl od minulosti upřednostňují koupi existující firmy, oproti výstavbě nového podniku na zelené louce. 

Česko se díky výraznému meziročnímu růstu počtu i objemu fúzí a akvizic stalo největším trhem regionu střední a jihovýchodní Evropy a předstihlo i násobně větší země, jako je Turecko nebo Polsko. Celkem se v regionu za období mezi začátkem ledna a koncem července uskutečnilo 655 transakcí za 14,1 miliardy dolarů. Největším obchodem regionu byl prodej turecké sítě 78 multikin se 700 plátny Mars Entertainment Group. Kupcem byla jihokorejská společnost CJ-CGV, která má celosvětově za cíl mít 10 tisíc kinosálů.

Přestože je Česko největším trhem v regionu, mezi deset největších transakcí střední a jihovýchodní Evropy se žádný český obchod nedostal. "Důvodem je to, že žádná velká česká transakce neměla oficiálně zveřejněnou hodnotu, takže nemůže být do žebříčku zařazena," řekl Flieger. Například kapitálový vstup čínské společnosti CEFC do skupiny J&T by podle něj na umístění v nejlepší desítce měl.

Velikost českého trhu fúzí a akvizic
 Období Počet transakcí Odhadovaná velikost trhu (mld. USD)
1. pololetí 2014 111 4,26
1. pololetí 2015 98 2,83
1. pololetí 2016 194 4,93

O největší část fúzí a akvizic se v Česku v prvním pololetí zasloužily transakce mezi českými firmami. Nejaktivnějším investorem byla skupina Czechoslovak Group, která uskutečnila pět transakcí. Získala například firmy Avia, Prim nebo Job Air Technic. Druhým nejaktivnějším hráčem byla čínská skupina CEFC se čtyřmi transakcemi. Pokračovala tak v investiční aktivitě z loňského roku.

Největší transakcí pololetí v Česku se zveřejněnou hodnotou pak byla koupě cestovní on-line agentury Invia společností Rockaway Capital za zhruba 85 milionů dolarů. I v této transakci bude figurovat čínská CEFC, která oznámila, že v její druhé fázi plánuje od skupiny Rockaway koupit 50 až 90 procent akcií Invie.

Prostor pro další růst českého trhu fúzí a akvizic se podle konzultantů EY zmenšuje. "Impulzy, které hnaly trh vzhůru, se vyčerpávají. Naopak se dostávají do popředí rizika, která by měla nasměrovat trh ke stagnaci, řekl senior konzultant EY pro fúze a akvizice Michal Hrmo. Karty ve velkých odvětvích jsou podle něj už rozdané a atraktivitu českých podniků v očích zahraničních investorů sníží také očekávané ukončení intervencí ČNB. To sice na druhou stranu posílí koupěschopnost českých podnikatelů, ale pokles zájmu zahraničního kapitálu v této situaci převáží.