Pomalé oživování z recese na konci minulého desetiletí mohlo poškodit růstový potenciál americké ekonomiky, a centrální banka USA (Fed) tak možná bude muset udržovat ekonomiku "pod vysokým tlakem" své expanzivní měnové politiky delší dobu, aby tyto škody zvrátila. Řekla to v pátek šéfka Fedu Janet Yellenová v projevu k politickým činitelům a akademikům v Bostonu.

Pomalé oživování z recese let 2007-09 podle Yellenové ekonomy překvapilo, protože narušilo dlouhodobě ustálené pohledy názory na vztah mezi ekonomickým růstem a inflací. Toto období tak podle ní "odhalilo meze" v dosavadním porozumění ekonomice. Šéfka Fedu poukázala například na to, že ani setrvalé snižování míry nezaměstnanosti nevyvinulo podstatnější tlak na růst mezd a inflaci.

Slova Yellenové naznačují, proč Fed váhá s dalším přitvrzováním měnové politiky. Fed loni v prosinci poprvé téměř po deseti letech zvýšil základní úrokovou sazbu z rekordního minima 0,0 až 0,25 procenta, na němž ji ve snaze o podporu hospodářského růstu držel sedm let. Další zvyšování úroků ale od té doby stále odkládá.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Yellenová se v pátek o načasováni dalšího růstu sazeb podle agentur Reuters a AP nezmínila. Na posledním zasedání měnového výboru Fedu několik členů uvádělo, že zvýšení úrokových sazeb by mohlo nastat už "poměrně brzy", jestliže se bude stav americké ekonomiky dál zlepšovat. Většina analytiků čeká tento krok na prosincovém zasedání.