Zaměstnanci, kteří mají příjmy pouze v Česku, budou moci podat daňové přiznání už za letošní rok na zjednodušeném tiskopise. Místo čtyř bude mít jen dvě strany. Zástupci ministerstva financí o tom informovali na čtvrteční tiskové konferenci. Úřad zároveň plánuje pro podnikatele rozšíření takzvané paušální daně, tedy stanovení daně dopředu po dohodě s finančním úřadem.

Změna formuláře se týká poplatníků s příjmy ze závislé činnosti, tedy ze zaměstnání, kteří podle ministerstva financí tvoří téměř polovinu z celkového počtu 2,1 milionu podaných daňových přiznání za loňský rok. "Pro poplatníky je dvoustránkový tiskopis možností, ne však povinností," uvedl generální ředitel Generálního finančního ředitelství Martin Janeček.

Paušální daň si už dnes za omezených podmínek může podnikatel sjednat s finančním úřadem. Teď ji ovšem podle náměstkyně ministra financí pro daně a cla Aleny Schillerové využívá jen 50 podnikatelů.

V praxi to funguje tak, že podnikatel musí finančnímu úřadu předložit své příjmy z minulosti a i očekávané budoucí příjmy na daný rok. Finanční úřad následně posuzuje, zda jsou údaje relevantní. "Je to vlastně něco jako dohoda mezi finančním úřadem a poplatníkem," uvedla Schillerová. O paušální daň lze požádat na finančním úřadě do 31. ledna běžného roku.

Požádat o paušální daň mohou dnes jen podnikatelé, kteří mají příjmy pouze z podnikatelské činnosti a nemají zaměstnance. V novele zákona chce ministerstvo financí umožnit paušální daň i pro podnikatele, kteří mají zaměstnance nebo mají i příjmy ze závislé činnosti, tedy ze zaměstnání. Během podzimu by měla Finanční správa podle Schillerové připravit praktický návod a metodiku, jak o tuto možnost zažádat.

"Podnikatelé o tom po pravdě ani moc nevěděli, navíc dosavadní režim nebyl nijak extra výhodný. Záleží tedy na tom, co všechno finanční úřad nabídne," řekl předseda Asociace malých a středních podniků Karel Havlíček.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Ministerstvo financí ve čtvrtek také informovalo o letos zavedených kontrolních hlášeních k DPH. Finanční správa ke konci září přijala celkově 2,35 milionu kontrolních hlášení, z toho po termínu přišlo finančním úřadům téměř 114 000 hlášení. Firmy musejí podávat kontrolní hlášení každý měsíc. Pro fyzické osoby, které jsou plátci DPH, je lhůta pro kontrolní hlášení závislá na lhůtě přiznání u DPH. Fyzické osoby mohou přiznání podávat měsíčně nebo čtvrtletně.

Počet nespolehlivých plátců v registru plátců daně z přidané hodnoty (DPH) pak byl podle statistik ministerstva financí k 5. říjnu 6288. Na počátku letošního roku bylo v registru 3151 firem. Na černé listině neplatičů DPH skončí každý, kdo dluží za poslední minimálně tři měsíce na DPH více než 500 000 korun. Celkový počet plátců DPH se v ČR dlouhodobě pohybuje kolem půl milionu.