Malá obec Haňovice na Hané má jen 460 obyvatel. Díky inovativnímu přístupu starosty a místních zemědělců ale zazářila coby nejlepší ekologický počin v Česku a ve středu večer v zaplněné síni pražského Hudebního divadla Karlín získala prestižní ocenění E.ON Energy Globe.

Na počátku všeho byla bioplynová stanice. Energie vyrobená v bioplynce se využívá nejen pro areál zemědělců, ale zdarma vytápí také kulturní dům, obecní úřad, knihovnu, kadeřnictví a další společenské místnosti. Kromě bioplynky Haňovice vyměňují stará svítidla za úsporné LED žárovky a odstranily ložiska škodlivých látek na bývalé skládce.

Předešly tak velkému znečištění pramenů spodních vod, které slouží k zásobování téměř poloviny Olomoucka. Ovšem největší ekologický projekt v obci, ojedinělý i na poměry celé České republiky, je aktuálně před dokončením. Místní zemědělci staví v Haňovicích pětihektarové skleníky, které budou sloužit hlavně k pěstování rajčat.

Výroba by měla pokrýt zhruba 2 až 3 % spotřeby tuzemského trhu. Skleníky ovšem poběží na elektřinu a teplo právě z místní bioplynky a zalévat se bude dešťovou vodou svedenou ze střech skleníků a budov.