Telekomunikační operátoři by mohli do roku 2020 ušetřit 20 až 30 procent celkových investičních nákladů na budování vysokorychlostních sítí. Umožní jim to zákon o opatřeních ke snížení nákladů na budování sítí elektronických komunikací, který stanoví podmínky pro koordinaci staveb a jejich usnadnění. Návrh ve středu schválila vláda, informoval na Twitteru ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). Ministr dále uvedl, že rovněž došlo k přijetí národního plánu rozvoje internetových sítí, který je nezbytný pro čerpání evropských dotací na budování infrastruktury.

Zákon, který vychází ze směrnice Evropského parlamentu, stanovuje pravidla pro využívání nynější infrastruktury pro pokládání nových sítí. Řeší situace, kdy je pokládáno vedení pro různé sítě souběžně, aby se například ve stejný čas na stejném místě nekopalo dvakrát. Měl by také odstranit neefektivnost při udělování administrativních povolení a překážky týkající se zavádění infrastruktury zastavěné v budovách.

Náklady na stavební práce podle návrhu představují kolem 80 procent celkových nákladů na budování sítí operátorů.

Česko chce zajistit, aby do roku 2020 měli všichni obyvatelé vysokorychlostní přístup k internetu o rychlosti alespoň 30 Mbit/s a nejméně polovina domácností měla internetové připojení rychlejší než 100 Mbit/s. 

Národní plán rozvoje

Vláda také schválila národní plán rozvoje internetových sítí, který je podmínkou pro čerpání evropských dotací na budování infrastruktury ve výši 14 miliard korun. Do konce března příštího roku má dokument doplnit akční plán shrnující konkrétní opatření na podporu výstavby.

Kvůli dotačnímu programu muselo ministerstvo průmyslu a obchodu nechat zmapovat dostupnost vysokorychlostního internetu v jednotlivých lokalitách a určit tzv. bílá místa. Veřejná podpora totiž může směřovat pouze do oblastí bez připojení, kde soukromé subjekty na základě tržních mechanismů s budováním přípojek ani v budoucnu nepočítají. Podle mapování tvoří bílá místa asi 30 procent všech sídel v Česku.

Plán zároveň navrhuje kroky k odstraňovaní legislativních, regulatorních a jiných bariér, které brání rozvoji, respektive budování vysokorychlostních sítí. Ty následně rozpracuje připravovaný akční plán.

Návrh usnesení vlády obsahuje úkol pro ministerstvo vnitra vydat seznam adresních míst objektů veřejného zájmu, který může být využit v rámci dotačního mechanismu.

Národní plán předkládající ministerstvo průmyslu a obchodu několikrát přepracovávalo na základě připomínek soukromého sektoru i ostatních resortů, například ministerstva vnitra, které chtělo celou problematiku převzít. Po ukončení meziresortního připomínkového řízení k němu uplatnily Hospodářská komora ČR a Svaz průmyslu a dopravy ČR další připomínky.