Evropská unie podpoří v příštích letech Afghánistán částkou 1,2 miliardy eur (asi 32,5 miliardy korun) a čeká, že klíčoví světoví partneři přispějí Kábulu podobně tak, aby podpora zemi zůstala na stejné či obdobné úrovni jako dosud. Novinářům to při příchodu na středeční velkou mezinárodní konferenci o Afghánistánu řekla šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová. Jednoznačně přitom odmítla rozvojovou pomoc zemi sužované vleklým konfliktem spojovat s její spoluprací při řešení migrační krize.

"Chceme vyjádřit pokračující podporu mezinárodního společenství nejen slovy," poznamenala Mogheriniová.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun při příchodu na bruselské jednání zdůraznil, že afghánská vláda prezidenta Ašrafa Ghaního a premiéra Abdulláha Abdulláha zahájila "úctyhodné reformní úsilí". Skutečně se podle něj snaží změnit životy Afghánců, kteří "trpěli příliš mnoho" v důsledku politických, sociálních a ekonomických problémů a především kvůli extremismu a terorismu.

Středeční setkání zástupců více než 70 států a dvou desítek mezinárodních organizací v Bruselu by mělo zajistit udržení finanční podpory Afghánistánu do roku 2020 ve stejné či velmi podobné výši jako před čtyřmi lety na mezinárodní konferenci v Tokiu. Tehdy se mezinárodní dárci zavázali poskytnout Kábulu na čtyři roky celkem 16 miliard dolarů (tehdy 335 miliard korun).

%insert_attachment[64444980] priloha.html%

Udržení finanční podpory je pro Afghánistán klíčové. Přestože se tamní vládě podařilo zlepšit výběr daní, je ze svých vlastních příjmů schopna pokrýt jen pětinu výdajů v civilní oblasti a jen asi desetinu toho, co je třeba platit na bezpečnost. S podporou ozbrojených sil dál svou nebojovou operací Resolute Support (Rozhodná podpora) pomáhají země NATO společně s dalšími partnery.

Náměstek českého ministra zahraničí Václav Kolaja v Bruselu novinářům řekl, že Praha bude dál každý rok přispívat 20 miliony korun. Vláda o tom rozhodla už před prázdninami. Stejně vysokou částku Afghánistán získá na rozvojovou spolupráci. Česko také dál počítá se svými vojáky v asijské zemi spolu s partnery v NATO.

Rozsáhlá konference začala už v úterý diskusí o možnostech, jak zlepšit postavení afghánských žen. Večer se uskutečnila řada dvoustranných a vícestranných schůzek.

Mogheriniová se ve středu zmínila o diskusi hlavních mezinárodních a regionálních hráčů spolu s OSN a ministrem zahraničí USA Johnem Kerrym. Cílem podle ní bylo hledání shody na podpoře míru a usmíření v Afghánistánu. "Rozvoj a mír v Afghánistánu jsou pro region klíčovou věcí," zdůraznila šéfka unijní diplomacie.

Mogheriniová ve středu odmítla spojovat podporu afghánské stability s řešením evropské migrační krize, která není na programu jednání. Nedávno se EU s Kábulem dohodla, že Afghánistán bude přebírat zpět své migranty, kteří jsou nyní v unii druhou nejčastější skupinou žadatelů o azyl.

Podle náměstka Kolaji ale obě věci souvisejí a středeční dárcovská konference umožnila uzavření nedávné dohody o migraci.