Mezinárodní měnový fond (MMF) ponechal v nejnovější globální prognóze odhady růstu světové ekonomiky beze změn, výrazně ale zhoršil prognózu pro Spojené státy. Letos čeká fond zvolnění globálního růstu na podprůměrných 3,1 procenta, zatímco na příští rok předpovídá stejně jako v červencové předpovědi zrychlení růstového tempa na 3,4 procenta. MMF v dnešním výhledu znovu varoval před přetrváním globální hospodářské stagnace, která by mohla zesílit ochranářské nálady ve světě.

Pro českou ekonomiku ponechal fond v platnosti jarní odhad, podle něhož letos tempo růstu zvolní na 2,5 procenta z loňského tempa 4,5 procenta. Příští rok pak měnový fond očekává mírné zrychlení růstu na 2,7 procenta; na jaře přitom Česku předpovídal zpomalení růstu na 2,4 procenta.

V loňském roce globální ekonomika vzrostla o 3,1 procenta a před rokem fond čekal na letošek růst o 3,6 procenta. Proti dubnové pololetní prognóze jsou oba hlavní odhady o 0,1 procentního bodu nižší a fond je zhoršil už v červencové aktualizaci svého výhledu. Bylo to od něj páté zhoršení výhledu po sobě.

"Světová ekonomika jako celek přešlapuje na místě," uvedl k výhledu hlavní ekonom fondu Maurice Obstfeld. "Mírně jsme zhoršili růstové vyhlídky vyspělých ekonomik a mírně zlepšili výhled pro zbytek světa," dodal. Dnešní výhled vychází před pololetním zasedáním fondu a Světové banky.

Slabý růst vychází z vyspělých ekonomik, které jako celek letos zpomalí tempo na 1,6 procenta z loňských 2,1 procenta. V červenci MMF pro vyspělé země odhadoval růst o 1,8 procenta, dnešní zhoršení je důsledkem nepříznivého vývoje v největší světové ekonomice. Růst v USA letos zeslábne na 1,6 procenta proti letnímu odhadu 2,2 procenta, což je odraz velmi slabého výkonu v celém prvním pololetí. Napřesrok fond čeká v USA oživení pouze na 2,2 procenta.

U Británie si MMF nadále stojí za výrazným zhoršením výhledu, přestože nejnovější ekonomické údaje zatím nic takového nenaznačují. MMF stále čeká, že nárůst nejistoty po červnovém referendu o odchodu země z Evropské unie by měl výrazně oslabit domácí poptávku. Letos tak ekonomika Británie podle fondu poroste o 1,8 procenta po loňském tempu 2,2 procenta a příští rok se růst zpomalí na 1,1 procenta.

Pro eurozónu MMF čeká letos zvolnění růstu na 1,7 procenta z loňských dvou procent a příští rok další sestup tempa na 1,5 procenta. Japonská ekonomika zůstane uvězněna ve stagnaci.

Rozvíjející se země světa naopak letos zaznamenají první zrychlení růstového tempa za šest let, a to na 4,2 procenta z loňských čtyř procent. Příští rok tato skupina dál zrychlí na 4,6 procenta.

Čínská ekonomika bude ale dál postupně zpomalovat a příští rok její výkon zeslábne na 6,2 procenta z loňských 6,9 procenta. V obou letech tak druhou největší ekonomiku světa předežene co do růstového tempa Indie, jejíž růst zůstane vysoko nad sedmi procenty.