Těžba ropy v Rusku se v září ve srovnání s předchozím měsícem zvýšila o čtyři procenta na nový rekord 11,11 milionu barelů denně. Společnosti více těžily díky zvýšení cen ropy. Vyplývá to z údajů, které zveřejnilo ruské ministerstvo pro energetiku.

Ceny ropy rostly díky spekulacím, že přední světoví těžaři ropy by se mohli domluvit na omezení produkce, které by snížilo současnou nadprodukci na trhu a podpořilo ceny ropy.

OPEC jedná o omezení těžby. Bez dohody ropa dále zlevní, až na 30 dolarů za barel, varuje členy kartelu alžírský ministr - čtěte ZDE

V tunách se těžba ropy zvýšila na 45,483 milionu tun ze srpnových 45,309 milionu tun. Těžba zemního plynu stoupla na 51,33 miliardy metrů krychlových z 45,29 miliardy metrů krychlových v srpnu.

K růstu těžby ropy nejvíce přispěla největší ropná firma na světě s akciemi na burze Rosněfť, jejíž těžba meziměsíčně stoupla o 2,6 procenta. Těžba firmy Gazprom Něfť vzrostla o 5,2 procenta.

Ruský ministr pro energetiku Alexander Novak v pátek uvedl, že Rusko po dohodě zemí ropného kartelu OPEC najde možnosti pro zmrazení těžby ropy. OPEC se minulý týden dohodl na prvním snížení těžby od roku 2008, když Saúdská Arábie kvůli nízkým cenám ropy zmírnila postoj vůči svému odvěkému rivalovi, Íránu.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Ceny ropy po dohodě OPEC stouply poprvé od července nad 50 dolarů za barel, i tak ale zůstávají hluboko pod úrovněmi z první poloviny roku 2014, kdy výrazně přesahovaly hranici 100 dolarů za barel. Letos v lednu se ceny snížily až na 27,88 dolaru za barel.

Analytici švýcarské banky UBS očekávají, že těžba ropy v Rusku příští rok stoupne o 2,7 procenta, hlavně díky novým projektům, napsala agentura Reuters.

Produkce ropy a plynu je klíčovým odvětvím ruské ekonomiky a představuje důležitý zdroj příjmů státní pokladny. Rusko je významným dodavatelem ropy a plynu i do Česka.

Historického maxima 11,41 milionu barelů denně dosáhla těžba ropy v Rusku v roce 1988. Tehdy byla země součástí Sovětského svazu, na jehož celkové produkci mělo současné Rusko podíl zhruba 90 procent.