Akcie německé banky Deutsche Bank po zahájení pátečního obchodování prudce oslabily a vůbec poprvé se ocitly pod hodnotou deseti eur (270 korun). Mohou za to zprávy, že některé hedgeové fondy ve Spojených státech omezily své obchody s bankou kvůli hrozbě vysoké pokuty, které Deutsche Bank čelí v USA. To je znamením, že se obávají obchodů s bankou. V pátečním prohlášení vedení Deutsche Bank však ujistilo, že většina obchodních klientů zůstává bance věrná.

Akcie banky v pátek dopoledne v jednu chvíli ztrácely osm procent. Později ztráty částečně snížily a vrátily se nad 10 eur.

Generální ředitel Deutsche Bank John Cryan se sice snažil ujistit zaměstnance, že banka je silná a hedgeové fondy, které s bankou přerušily obchody, představují pouze velmi malou část klientely. Podle analytiků však zpráva o odchodu fondů ukazuje na nedůvěru v banku.

Obavy o zdraví Deutsche Bank ovlivňují evropské a americké akciové trhy, kde se navíc propadají akcie Applu. Americké hlavní akciové indexy ve čtvrtek ztratily zhruba jedno procento. Evropské akcie spadly na osmitýdenní minimum. Kolem pátečních osmi hodin ráno evropský index STOXX 600 klesl o 1,6 procenta, tedy na nejnižší hodnotu od začátku srpna. 

Negativní zprávy o vývoji Deutsche Bank ovlivnily akcie i dalších bankovních domů na trzích v USA. Přes jedno procento ztratily ve čtvrtek také akcie bank Wells Fargo, Citigroup a JPMorgan Chase.

Trhy po několika dost dobrých dnech o krok ustoupily," řekl agentuře Reuters Paul Nolte z chicagské investiční společnosti Kingsview Asset Management. "Je konec čtvrtletí, takže lidé na trhu upravují pozice," dodal.

Podle AP existuje obava, a to, že Deutsche Bank by se mohla stát pro evropský bankovní systém americkou Lehman Brothers. Americká vláda v září 2008 dala jasně najevo, že nehodlá zachraňovat investiční banku Lehman Brothers, když byla v obrovských potížích. Toto osudové rozhodnutí vyvolalo kolaps důvěry v globální bankovní systém a stáhlo světovou ekonomiku do nejhlubší recese od druhé světové války.

"Německá kancléřka Angela Merkelová řekla, že neposkytne státní pomoc, ale to by mohl být případ 'slavných posledních slov', protože historie bankovních krizí často ukazují, že velkým bankám nemůže být umožněn krach kvůli obavám ze systémových rizik, která ovlivňují finanční systém a mají negativní dopad na reálnou ekonomiku," uvedl stratég VTB Capital Neil MacKinnon. Mnoho odborníků tak očekává nějakou dohodu, jež by mohla mít dopad na majitele dluhopisů, nebo fúzi s Commerzbank, která však má sama finanční problémy. Německá vláda také zřejmě bude tlačit na USA, aby snížily pokutu, protože by nebylo v zájmu nikoho, aby jedna ze systémově nejdůležitějších bank na světě zkrachovala.

Banku ohrožuje obří americká pokuta

Akcie Deutsche Bank začaly prudce klesat po zprávě z 15. září, podle níž americké ministerstvo spravedlnosti po bance kvůli prodeji hypotečních cenných papírů z let 20052007 požaduje až 14 miliard dolarů (337 miliard korun). Zaplatit takovou sumu je ale zcela mimo možnosti banky, jejíž tržní hodnota se před zprávou pohybovala kolem 18 miliard dolarů a teď je podstatně nižší. Deutsche Bank už vyplatila americké vládě miliardy dolarů v rámci urovnání jiných podobných sporů a trhy se obávají jejího pádu.

Lze tedy říci, že tento případ by mohl přerůst v globální systémovou krizi, napsal list Wall Street Journal. Potíže jedné z největších bank v Evropě by mohly vyvolat nové kolo tržní paniky motivované strachem z bankovních rizik a politické nejistoty. Německá vláda navíc trvá na tom, že záchrana banky nepřipadá v úvahu, a zřejmě to myslí vážně. Berlín totiž letos zablokoval snahy Itálie o pomoc jejím velkým bankám.

Obří nárok Washingtonu se zakládá na pochybné teorii, že federální prokurátoři vědí lépe než investoři, jaké byly správné ceny aktiv za hypoteční tržní mánie před deseti lety, domnívá se Wall Street Journal. Úřady přitom nenašly jediného zaměstnance Deutsche Bank, který by v tomto případě spáchal něco, co by se dalo trestně stíhat. Jde o čistě politickou bankovní loupež.

Je to odplata za pokutu pro Apple?

Někteří Evropané se domnívají, že útok na Deutsche Bank je odvetou za srpnové rozhodnutí Bruselu nařídit americké společnosti Apple doplatit Irsku 13 miliard eur na daních. Washington ale žádné takové pobídky nepotřebuje. Obamova administrativa stejně vesele plundruje i americké banky, aby vyhověla požadavkům levého křídla demokratické strany na odvetu za finanční krizi.

Na faktech v těchto případech nezáleží, jelikož žádný z nich se nedostane nikdy k soudu. Žádná banka si v dnešním světě drakonické finanční regulace nemůže dovolit odporovat příkazům vlády. To je také nejnovější ponaučení o systémových rizicích v tomto světě: vládní libovůle se stala jedním z hlavních rizik pro globální finanční systém, uzavírá Wall Street Journal.

Vývoj akcií Deutsche Bank za poslední měsíc:

deutsche bank