Americká centrální banka (Fed) podle očekávání ponechala své úrokové sazby beze změny. Vyslala však silné signály, že by mohla úroky zvýšit ještě do konce letošního roku, protože trh práce se dále zlepšuje, napsala agentura Reuters. Základní úroková sazba tak zůstává v pásmu 0,25 až 0,50 procenta.

V reakci na to podražily americké akcie a technologický index Nasdaq uzavřel na novém rekordu. Index Dow Jones posílil o 163,74 bodu, tedy 0,9 procenta, na 18 293,70 bodu. Širší index Standard & Poor's 500 stoupl o 23,36 bodu, čili 1,09 procenta, na 2163,12 bodu. Index technologického trhu Nasdaq se zvýšil o 53,83 bodu, neboli 1,03 procenta, na 5295,18 bodu.

Růst zaznamenalo deset z 11 dílčích sektorů, které jsou součástí indexu S&P. Nejlépe si vedl energetický sektor. Rostly také akcie Microsoftu. Firma oznámila, že odkoupí vlastní akcie za 40 miliard USD a zvýší čtvrtletní dividendu. Akcie přepravní společnosti FedEx posílily po zveřejnění výsledků hospodaření, napsala agentura Reuters.

I Fed čeká na vyšší inflaci. A zaměstnanost

Ekonomická aktivita v USA podle Fedu oživila a růst pracovních míst byl v posledních měsících solidní. "Důvody pro zvýšení sazby z federálních fondů posílily," uvedla americká centrální banka v prohlášení zveřejněném na závěr dvoudenního zasedání měnového výboru. Dodala, že měnový výbor se rozhodl úroky zatím nezvyšovat, dokud nebudou další důkazy pokroku směrem k cílům u zaměstnanosti a inflace, které si banka stanovila.  Také firemní investice zůstávají slabé.

Fed rovněž označil krátkodobá rizika svého ekonomického výhledu jako "zhruba vyrovnaná". Tato slova použila banka poprvé od konce loňského roku, kdy je použila těsně před zvýšením úroků.

Banka také změnila svůj výhled růstu úroků na příští dva roky. Fed nyní očekává, že by v roce 2017 i v roce 2018 mohl zvýšit úroky dvakrát. V předchozí předpovědi počítal Fed s tím, že v obou letech zvýší úroky třikrát.

%insert_attachment[59500830] priloha.html%

Fed loni v prosinci přikročil ke zvýšení základní úrokové sazby o čtvrt procentního bodu z rekordního minima 0,0 až 0,25 procenta, na kterém ji v rámci snahy o podporu hospodářského růstu držel sedm let.

Další zvyšování úroků ho však donutily odložit obavy ohledně vývoje světové ekonomiky, výkyvy na finančních trzích a nejistota kolem odchodu Británie z Evropské unie.

Pouze šest procent analytiků dotazovaných agenturou Reuters očekávalo zvýšení sazeb již v září. Většina věří, že Fed bude čekat s růstem úroků do prosince. Další zasedání měnového výboru se uskuteční počátkem listopadu a v polovině prosince. Ekonomové se domnívají, že Fed v listopadu svoji měnovou politiku měnit nebude, protože jeho zasedání se uskuteční pouze pár dní před prezidentskými volbami.