Britská vláda ve čtvrtek schválila projekt nové jaderné elektrárny Hinkley Point C, který se na konci července překvapivě rozhodla přezkoumat. První novou jadernou elektrárnu v Británii za dvě desetiletí má postavit francouzská elektrárenská společnost EDF s pomocí čínské státní firmy China General Nuclear (CGN).

Souhlas s projektem za 18 miliard liber (572 miliard korun) je podle vlády spojen s novými podmínkami, které umožní vládní intervenci v případě prodeje kontrolního podílu EDF v elektrárně.

Výsledná cena může být dokonce vyšší než 18 miliard liber. Dodavatel EDF si další tři miliardy připravuje bokem na případné prodražení stavby. Evropská komise počítá dokonce s 24 miliardami liber, což již někteří ekonomové označují za nejdražší stavbu či objekt v historii lidstva. Přitom není zdaleka jisté, že takovou cenu pokryjí i štědré britské výkupní ceny.

"Po důkladné revizi návrhu na výstavbu Hinkley Point C zavedeme sérii opatření k posílení bezpečnosti a zajistíme, že Hinkley nebude moci bez souhlasu vlády změnit majitele," uvedl ministr pro podnikání a energetiku Greg Clark. Britská vláda v dnešním prohlášení rovněž dala najevo, že chce mít větší kontrolu nad budoucími dohodami o zahraničních investicích do jaderné energetiky a další klíčové infrastruktury.

Firmy EDF a CGN schválení projektu vítají. "Rozhodnutí britské vlády schválit výstavbu Hinkley Point C znamená znovunastartování jaderné energetiky v Evropě," uvedl generální ředitel EDF Jean-Bernard Lévy. Schválení elektrárny vítají i britští odboráři a výrobci, podle kterých by projekt mohl vytvořit až 25 000 pracovních míst.

Projekt byl poprvé oznámen v roce 2007. Termín uvedení elektrárny do provozu byl ale od té doby několikrát odložen kvůli regulačním překážkám, jaderné havárii v japonské Fukušimě a zhoršení finanční situace EDF. Loni se francouzský podnik dohodl, že čínská společnost CGN do projektu vloží šest miliard liber a získá v něm třetinový podíl.

Peking v srpnu varoval, že neschválení projektu by mohlo ohrozit vzájemné vztahy mezi Británií a Čínou. List Financial Times s odvoláním na čínské představitele uvedl, že zrušení projektu by mohlo mít negativní dopad i na další plánované čínské investice v Británii.