Ceny bytů v krajských městech včetně Prahy vzrostly ve druhém čtvrtletí o 6,1 procenta. Největší růst zažívá Plzeň, kde se průměrná prodejní cena bytu vyšplhala na 33 800 korun za metr čtvereční. To je o 14,4 procenta více než v prvním čtvrtletí letošního roku.
V Praze jakožto největším městě České republiky, kde jsou i průměrné příjmy nejvyšší, byty ve sledovaném období zdražily o 4,6 procenta na průměrných 60 300 korun za metr čtvereční.
Nejlevnější z krajských měst zůstává Ústí nad Labem, kde se byty obchodovaly průměrně za 11 400 korun za metr čtvereční.
Údaje jsou založeny na datech portálu CenovaMapa.org, který zpracovává informace o skutečných prodejních cenách přímo z kupních smluv evidovaných v katastru nemovitostí. Portál vedle všech krajských měst sleduje vývoj cen bytů také v Benešově, Berouně, Kladně, Mladé Boleslavi, Praze-východ a Praze-západ.
„Co do objemu kupních cen uskutečněných prodejů v krajských městech opět vede Praha s podílem 64 procent a objemem prodejů 12,6 miliardy korun,“ říká Miroslav Linhart, ředitel oddělení nemovitostí společnosti Deloitte. Tato firma je odborným poradcem portálu CenovaMapa.org.
Mezi jednotlivými krajskými městy jsou velké rozdíly, a to nejen cenové. V Olomouci se s byty obchoduje mnohem více než v početnější Ostravě, jež je třetím nejlidnatějším městem Česka. Více než desetiprocentní růst cen bytů v Karlových Varech jde na vrub obecně nízkým cenám v tomto městě a malým objemem prodejů.
Ve čtyřech krajských městech ceny bytů mezikvartálně klesly. Nejméně (o půl procenta) v Liberci a nejvíce (o 3,5 procenta) v Jihlavě. Ceny bytů klesly také ve Zlíně a v Českých Budějovicích.
Nových projektů je méně. Těží z toho majitelé starších bytů
Průměrné ceny se liší podle lokality a typu staveb – paneláky jsou levnější než novostavby a cihlové domy. Například v Praze se byt v novostavbě ve druhém čtvrtletí prodával průměrně za 65 100 korun za metr čtvereční, kdežto v panelovém domě za 49 tisíc korun za metr čtvereční.
V poslední době sílí hlasy, že na růst cen bytů má vliv vedle poptávky a výhodných hypoték také pomalé povolování staveb. Výsledkem je, že se nabídka nových bytů v pražských developerských projektech razantně snižuje.
„Pokud je v Praze nedostatek nových bytů a jejich cena roste, vezou se s tímto trendem i ceny starých bytů, včetně bytů v panelových domech,“ říká Milan Roček, spoluzakladatel portálu CenovaMapa.org.
S novými byty se v Praze obchoduje mnohem více než ve zbytku republiky – ve druhém čtvrtletí se jich prodalo bezmála 1300, kdežto bytů v cihlových domech 881 a bytů v panelových domech 790.
Celkem se mezi dubnem a červnem letošního roku prodalo v Praze a krajských městech více než 6400 bytů za 19,6 miliardy korun. Oproti průměru roku 2014 se prodejní ceny bytů zvýšily o 17,5 procenta.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist