Průmyslová výroba v Německu se v červenci meziměsíčně snížila o 1,5 procenta, tedy nejprudším tempem za téměř dva roky. Oznámilo to německé ministerstvo hospodářství. Pokles produkce byl překvapením pro analytiky, kteří podle průzkumu agentury Reuters počítali s růstem v rozsahu 0,2 procenta.

"Podniky v průmyslovém sektoru nadále zaujímají vyčkávací přístup kvůli slabosti světových exportních trhů," uvedlo ministerstvo. Opravilo nicméně tempo červnového růstu průmyslové výroby na 1,1 procenta z původně ohlášených 0,8 procenta.

"Ačkoli jsou údaje o průmyslové výrobě v letních měsících často předmětem pozdějších revizí, prudký (červencový) pokles posílil obavy z dalšího ochabování německé ekonomiky," uvedl ekonom Carsten Brzeski ze společnosti ING.

Produkce samotného zpracovatelského sektoru se v červenci propadla o 2,3 procenta. Tento pokles byl pouze zčásti kompenzován růstem ve stavebnictví a energetice, napsala agentura Reuters.

"Je to další důkaz, že zpracovatelský sektor již není motorem hospodářského růstu ve světě, kterému čím dál víc dominují služby," řekl ke středečním údajům analytik Holger Sandte ze společnosti Nordea Bank.

Červencové údaje o průmyslové výrobě jsou negativním signálem pro hospodářský vývoj ve třetím čtvrtletí. Ve druhém kvartálu tempo růstu německé ekonomiky zpomalilo na 0,4 procenta z 0,7 procenta v předchozích třech měsících. Německá ekonomika je největší v Evropě a je na ní závislá i řada českých podniků.

Brzeski upozornil, že negativní tendence se v německém průmyslu objevily již dlouhou dobu před červnovým referendem o odchodu Británie z Evropské unie. "Je ale zjevné, že odhlasování brexitu bylo jedním z hlavních faktorů stojících za červencovým poklesem," uvedl. "V širším pohledu se německý průmysl potýká se slabší aktivitou v Číně, s nepříznivým vývojem v jiných členských zemích eurozóny a s obecným odklonem od výroby ke službám," dodal.