Americká technologická firma Apple v úterý dostala největší daňovou pokutu v historii Evropské unie, jejíž výše dosáhne 13 miliard eur (351 miliard korun). Výši daňového doplatku určila Evropská komise, peníze bude ale po společnosti vymáhat Irsko, kde se nachází evropská centrála Applu. Ostrovní země měla podle unijních úřadů výrobci iPhonů umožnit většinu jeho evropských příjmů danit v daňových rájích. Irsko i Apple se proti rozhodnutí plánují odvolat.

Tam se sazby daně pohybují pod dvěma procenty nebo jsou nulové, zatímco irská taxa dosahuje výše 12,5 procenta. Podle evropských regulátorů přitom Apple na základě dohody s Iry platil korporátní daň pouze ve výši od pěti tisícin procenta do jednoho procenta. Jenom v roce 2013 tak americká firma dosáhla na prakticky nezdaněný zisk ze svých evropských tržeb ve výši 74 miliard dolarů (1,77 bilionu korun).

Podle předchozích odhadů investiční banky JPMorgan mohl Apple irskému státu na daních doplatit až 19 miliard dolarů (460 miliard korun). Podle zasvěcených zdrojů z Evropské komise ale unie původně plánovala Irsku stanovit, aby na americké firmě vymáhal "pouhou" miliardu eur (27 miliard korun).

Úspěch "irského tygra"" je však postaven právě na podobných daňových úlevách, které do země lákají zvláště americké technologické firmy jako Google a Facebook nebo velké farmaceutické koncerny. Jenom Apple ve své irské centrále v Corku zaměstnává asi 5500 lidí.

"Dá se tedy očekávat, že Irsko bude proti rozhodnutí Evropské komise bojovat všemi prostředky, aby si zachovalo pozici země, do níž proudí masivní zahraniční investice," myslí si analytik investiční skupiny DRFG Michal Šperka.

Irský ministr financí Michael Noonan už oznámil, že s rozhodnutím komise "zásadně nesouhlasí" a v irské vládě navrhne, aby se proti stanovené pokutě bránila. Apple vydal prohlášení, že se proti rozhodnutí rovněž odvolá.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Apple i Irsko se tak budou proti rozhodnutí komise nejspíš bránit u soudů. Ty se přitom zřejmě budou táhnout několik let. Pokud ale Evropská komise možný spor vyhraje, stane se z ní nejspíš rozhodčí, který bude mít v daňových pravidlech členských států konečné slovo," píšou Financial Times, podle nichž bude možné vítězství evropských úřadů nad Applem varováním pro ostatní velké korporace, které v Evropské unii rovněž obcházejí placení daní.

I kdyby Apple astronomickou pokutu 351 miliard korun zaplatil v plné výši, jeho fungování to příliš neohrozí. Podle údajů ze začátku letošního roku disponuje výrobce iPhonů peněžní rezervou ve výši 215 miliard dolarů, tedy 5,2 bilionu korun, což je více než činila loňská výše českého HDP.