Od 1. listopadu vstoupí v platnost změna zákona, která převede povinnost platit daň z nabytí nemovitosti z prodávajícího na kupce. Podle realitních kanceláří se v praxi začíná projevovat už nyní. Někteří lidé, kteří prodávají byt či dům, se snaží přenechat čtyřprocentní daň z nabytí na kupujícím rovnou a na listopad nečekat. V tom jim nic nebrání. Podle současných pravidel se může kupec s majitelem na tom, kdo částku uhradí, dohodnout. Ve většině případů však dosud daň odváděl právě prodávající.

"Díky schválené změně se aktuálně v některých případech stává, že prodávající by se rádi své povinnosti zbavili, ale současně neslevili z dohodnuté ceny. V praxi by tedy rádi tímto způsobem zvýšili svůj příjem právě o výši daně z nabytí, jejíž platbu by nechali na kupci," vysvětluje partner realitní společnosti Lexxus Denisa Višňovská.

Daň se většinou pohybuje v rozmezí od desítek do stovek tisíc korun. Záleží na hodnotě nemovitosti. V případě bytu za 3 miliony korun činí daň 120 tisíc korun. Ministerstvo financí v minulosti předpokládalo, že změna zákona zlevní ceny nemovitostí o 3,8 procenta. A to z důvodu, že prodávající sníží nabídkovou cenu své nemovitosti právě o tolik, kolik ušetří na dani, kterou už nebudou muset platit. 

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

"Zatím si ale spousta lidí plete výklad tohoto zákona a má dojem, že za svou nemovitost dostanou o čtyři procenta více, protože daň zaplatí kupující, ale jedná se pouze o přenesenou daňovou povinnost, a to opravdu nemá s navýšením prodejní ceny nic společného. V tomto vidím největší úskalí, každému vysvětlovat správný výklad zákona," popisuje manažer společnosti Tomáš Bušek ze společnosti M&M reality.

Podle realitních kanceláří je však možné, že v některých případech nebudou majitelé z původní ceny skutečně muset zlevňovat, a to vzhledem k současné vysoké poptávce po nemovitostech. V praxi tak mohou byty a domy v některých žádaných lokalitách skutečně zhruba o 4 procenta zdražit. Právě to je jedna z motivací některých majitelů nemovitostí, kteří nechtějí na novelu čekat do listopadu. Také podle společnosti Maxima Reality roste počet prodejců, kteří chtějí přenechat placení daně na kupci.

"Zvýšený zájem registrujeme jak při schůzkách, tak i dotazech po telefonu a e-mailech," říká ředitel realitní firmy Vladimír Zuzák. Podle něj se nyní trh s nemovitostmi nachází v přechodném období, kdy mezi kupci i prodávajícími panuje velká nejistota ohledně toho, kdo nakonec daň zaplatí. Rozhodující v tomto ohledu není pouze termín podpisu smlouvy, ale také zapsání nového vlastníka do katastru nemovitostí, které se může protáhnout.

"Datum podání návrhu na vklad ovlivňuje například i to, jak rychle kupující sežene hypotéku. To uvádí v aktuálním přechodném období prodávající i kupující do nejistoty, komu vznikne povinnost daň platit," vysvětluje Zuzák.

Podle Jiřího Rájka ze společnosti RE/MAX se změna zákona naplno projeví až v listopadu, kdy vstoupí v účinnost. Novela kromě popsané změny zjednoduší například také určení základu daně v případě směny nemovitých věcí. Od daně osvobozuje nabytí nemovitých věcí územními samosprávnými celky ve veřejném zájmu.