Spotřebitelské ceny v Británii se v červenci zvýšily meziročně o 0,6 procenta po růstu o 0,5 procenta v předešlém měsíci. Zaznamenaly tak největší nárůst od konce roku 2014. Vyplývá to z úterních údajů britského statistického úřadu. Data podle analytiků mohla poskytnout podrobnější obrázek toho, jak se do ekonomiky promítá rozhodnutí Britů opustit Evropskou unii.

Experti oslovení agenturou Reuters očekávali, že meziroční míra inflace zůstane v červenci beze změn na červnové úrovni 0,5 procenta.

Šokující výsledek britského referenda z 23. června srazil britskou libru a zvýšil náklady na dovoz, což vytváří tlak na růst inflace. Ceny výrobců podle dalších úterních dat vzrostly v červenci meziročně o 0,3 procenta, což je neprudší tempo za více než dva roky.

"Výsledek referenda o Evropské unii neměl na úterní čísla o spotřebitelských cenách žádný zřetelný dopad, ačkoli index výrobních cen naznačuje, že propad směnného kurzu začíná tlačit vzhůru vývozní ceny," uvedl podle Reuters Mike Prestwood z britského statistického úřadu.

Britská centrální banka očekává, že domácí ekonomika letos stoupne o dvě procenta. Pro příští rok ale počítá se zpomalením na 0,8 procenta. Banka na začátku srpna snížila svou základní úrokovou sazbu a oznámila, že prostřednictvím nákupů státních dluhopisů napumpuje do ekonomiky dalších 60 miliard liber, aby zmírnila dopady brexitu.