Česká národní banka v červnu pokračovala v intervencích proti posilující koruně. Na devizovém trhu vynaložila celkem 8,45 miliardy korun. Vyplývá to z údajů o devizových obchodech, které v pondělí ČNB zveřejnila. Režim devizových intervencí centrální banka zahájila v listopadu 2013 s cílem oslabit korunu a držet její kurz poblíž 27 korun za euro. Od té doby do konce letošního června intervenovala v objemu zhruba 555 miliard korun.

"Dle oficiální statistiky ČNB byla potvrzena velikost červnových intervencí ve výši 8,5 miliard korun, což bylo v souladu s našim odhadem kolem 10 miliard. To sice není významný objem, ČNB však musela takto intervenovat zejména v prvních deseti červnových dnech, což již nelze považovat za zanedbatelnou částku. Poté se však kurz koruny od intervenční hladiny vzdálil díky dividendové sezóně a následné nejistotě spojené s brexitem,” uvedl Jakub Seidler z ING.

Objem červnových intervencí je téměř poloviční proti květnovým zásahům, které centrální banku přišly na 15,5 miliardy korun. Česká měna se postupně propadla až na 27,16 koruny za euro. Koncem června se ale znovu vrátila k blízkosti střežené hranice 27 korun za euro.

Při intervencích banka prodává korunu a kupuje eura. Centrální banka zahájila intervence v listopadu 2013 nákupem eur za zhruba 200 miliard korun. Další intervence přišla loni v červenci, kdy ČNB koupila více než miliardu eur za zhruba 28 miliard korun. Poté v srpnu nakoupila eura za zhruba 100 miliard korun a v září za 63 miliard korun. Od listopadu do února byla ČNB každý měsíc na trhu aktivní a koupila eura za dalších 126 miliard korun. Po březnové přestávce se ČNB na devizový trh vrátila znovu v dubnu, kdy intervenovala za téměř 11 miliard korun, a pokračovala i v květnu a červnu. Případný objem červencových intervencí banka oznámí 7. září.

Bankovní rada ČNB ve čtvrtek zopakovala, že jako pravděpodobný termín ukončení režimu devizových intervencí vidí polovinu roku 2017.