Během prvních šesti měsíců letošního roku změnilo majitele téměř 200 českých společností. To je zhruba dvojnásobek oproti stejnému období loňského roku. Většinou se prodávají menší a střední společnosti. Mění své majitele zejména proto, že zakladatelé často nemají komu firmu předat.

Hospodářské noviny oslovily zhruba dvacítku předních českých poradců, kteří radí majitelům a investorům při nákupu a prodeji firmy. Patnáct z nich odpovědělo na otázky, proč se nyní tolik firem prodává, jaký vliv na to mají rekordně nízké úrokové sazby, odkud jsou zájemci a zda čeští podnikatelé chtějí kupovat firmy v zahraničí. 

 

Anketa s experty na fúze a akvizice

Tomáš Klápště, Patria Finance Michal Mišun, Redbaenk Marek Tichý, Raiffeisenbank
Igor Mesenský, TPA Horwath Jaroslav Havel; Havel, Holásek & Partners Marián Vorek, UniCredit Bank
Petr Kymlička, BDO Tomáš Navrátil, CN Finance Petr Kostinec, KPMG 
Petr Kříž, E&Y Petr Šíma, NSG Morison Antonín Piskáček, Erste
Jan Hadrava, PwC ČR Lukáš Hruboň, Mazars Miroslav Jandečka, Moore Stephens

Tomáš Klápště, Patria Finance

Jak zatím hodnotíte letošní rok na trhu M&A v Česku? Můžete ho meziročně srovnat?

Letošní rok je aktivnější, transakcí a příležitostí je nejvíce za posledních pět let, ale je obtížné je dokončovat. Vrchol trhu v počtu dokončených transakcí byl podle mě v roce 2015. Letos jich bude asi méně, ale pořád to bude docela úspěšný rok. Ještě je však moc brzy na hodnocení, rozhodující je vždy prosinec.

Co způsobuje průtahy s dotažením transakcí?

Horší výsledky některých firem v prvním pololetí 2016 ve srovnání s rokem 2015 a samozřejmě očekávání obou stran transakce, ale to je běžné, za 23 let našeho fungování na to máme spoustu odzkoušených receptů na řešení.

Jaký vliv na trh M&A mají nízké úrokové sazby?

Vyšší cenová očekávání prodávajících, ale z pohledu kupujícího je úspora malá, byť všichni říkají opak. Úspora na výši úroků je fajn, může trochu pomoci ocenění v řádu procent, nicméně pořád je třeba splatit jistinu a hlavně banky mají vyšší požadavky na zajištění, neboť předpokládají, že mohou opět přijít horší časy.

Na kolika transakcích nyní pracujete, kolik jste jich uzavřeli v první polovině roku a kolik očekáváte, že bude do konce roku dotaženo?

Pracujeme na 14 větších transakcích, které věřím, že všechny dopadnou, osm už je hotových. Dále máme mnoho menších mandátů, často jen poradenských, v oblasti definování strategie firmy, refinancování, ocenění atd.

Jaké jsou nejčastější důvody prodejů firem, u nichž máte mandát? Jaký podíl na důvodech prodeje firmy má generační výměna?

Generační obměna je hlavním důvodem, většina majitelů raději nechá rodině peníze a svobodu v jejich dalším životě než břímě vlastnictví a řízení firmy. Dalším podstatným důvodem jsou strategické změny v majetkovém portfoliu firem. A třetím jsou dobré výsledky firem, které zkušení majitelé chtějí využít k dosažení dobrých prodejních podmínek (cena, platební podmínky atd.), protože vždy se lépe prodává před vrcholem, případně na něm, než když se křivka růstu firmy otočí směrem dolů.

Ze kterých zemí je nejčastější zájem o koupi firem v Česku?

Kromě CEFC jako zástupce čínských investic hlavně z EU a zejména z České republiky. Kromě USA je zájem o Českou republiku reálně velmi nízký, byť investoři jsou, ale většinou se jejich zájem nepotká s realizací.

Máte mandáty od českých firem na koupi firem v zahraničí? O která teritoria a obory mají zájem?

Ano. Zájem je hlavně o sousední státy, oborově je to pestré, vždy podle činnosti klienta, strojírenství, automotive, spotřební zboží. Na akvizice v zahraničí se nyní specializujeme. Jsme pro klienty vyhledávaným poradcem zejména kvůli naší partnerské síti, která je silná především v Německu, kde už jsme spoustu transakcí zrealizovali.

NAHORU

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se