Spotřebitelské ceny v eurozóně se v červnu vrátily k růstu, když v předchozích čtyřech měsících klesaly nebo stagnovaly. Meziroční inflace činila 0,1 procenta, v květnu se naopak ceny o 0,1 procenta snížily. Oznámil to evropský statistický úřad Eurostat, který tak potvrdil předchozí předběžné údaje z konce června. V celé Evropské unii ceny po květnovém mírném poklesu o 0,1 procenta v červnu stagnovaly.

Ve srovnání s předchozím měsícem se ceny v zemích platících eurem v červnu zvýšily o 0,2 procenta. V zemích EU pak stouply o 0,1 procenta.

Ceny energií v eurozóně v červnu klesly o 6,4 procenta, tempo jejich poklesu však zpomalilo z 8,1 procenta v květnu. Ceny služeb, potravin, alkoholu a tabáku a neenergetického průmyslového zboží vzrostly. Nejvyšší růst zaznamenal sektor služeb, a to o 1,1 procenta.

Jádrová inflace, která nezahrnuje nejvíce nestabilní ceny nezpracovaných potravin a energií, činila v eurozóně stejně jako v květnu 0,8 procenta. Bez zahrnutí cen energií, potravin, alkoholu a tabáku inflace zrychlila na 0,9 procenta z 0,8 procenta v květnu.

Spotřebitelské ceny se meziročně snížily v celkem 13 členských zemích EU. Nejvyšší pokles, zhruba o dvě procenta, zaznamenaly Kypr a Bulharsko. Naopak nejvyšší inflace byla v Belgii, kde činila 1,8 procenta. Ve Švédsku pak dosáhla 1,2 procenta a na Maltě jednoho procenta.

Evropská centrální banka (ECB) v posledních letech důrazně uvolňuje měnovou politiku, aby podpořila hospodářský růst a zvýšila inflaci, která se už delší dobu pohybuje kolem nuly. Její kroky ale zatím žádoucí zrychlení růstu a zvýšení inflace nepřinesly. Dlouhodobým cílem ECB je návrat meziroční míry inflace ke dvěma procentům.