Česká republika patří z hlediska inovací v Evropské unii k průměrným zemím. Vyplývá to z celounijního srovnání inovační výkonnosti, které ve čtvrtek zveřejnila Evropská komise. Česko v něm obsadilo 16. místo ze zemí osmadvacítky. Nejlepší výsledky mělo Švédsko a nejrychleji rostoucím inovátorem se stalo Lotyšsko. Ze srovnání podle komise především vyplývá, že osmadvacítka dohání v míře inovací Japonsko a Spojené státy.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

"Úspěšné země a regiony podporují inovace prostřednictvím četných politik, od investic po vzdělávání, od pružných pracovních podmínek až po vytvoření veřejné správy, která oceňuje podnikatelského ducha a inovace," uvedl v prohlášení eurokomisař pro výzkum, vědu a inovace Carlos Moedas.

Ve vybraných oblastech inovací dosáhly prvenství různé státy EU. Švédsko tak zvítězilo v oblasti lidských zdrojů a kvality akademického výzkumu. Německo je jedničkou, pokud jde o soukromé investice do inovací, zatímco Irsku patří prvenství v inovacích v malých a středních firmách.

Ve zprávě věnované Česku komise konstatovala, že inovační výkonnost zde do roku 2012 rostla, v roce 2013 klesla a v nedávných letech se opět zvyšovala. Oproti celounijnímu průměru je Česko relativně silná v oblasti lidských zdrojů, financí a podpory a soukromých investic. Slabá místa jsou naopak v oblasti duševního vlastnictví a v kategorii otevřenosti a atraktivity výzkumných systémů.

Hlavní hnací silou pro úspěch v inovacích je vyvážený systém na podporu inovací, který vhodně kombinuje veřejné a soukromé investice, kvalitní vzdělanostní základ, špičkový výzkum či efektivní spolupráci mezi firmami a akademickým světem, míní také komise.

Eurokomisařka pro vnitřní trh Elžbieta Bieńkowská uvedla, že na celounijní úrovni je kromě jiného potřeba zjednodušit legislativu upravující daň z přidané hodnoty. Dále je podle ní nutné také přizpůsobovat jednotný trh tak, aby na něm našly místo nové služby, spojené třeba s ekonomikou sdílení.

Komise se kromě toho zaměřila i na regionální inovační centra. Ta podle ní existují i v zemích, které jinak z hlediska inovací patří k průměrným. Jako příklad uvedla Bratislavský kraj na Slovensku, které jinak ve srovnávacím přehledu obsadilo 22. místo před Polskem či Litvou.