Odchod Velké Británie z EU je pro Česko příležitostí přilákat na své území centrály nadnárodních firem nebo unijních agentur, které sídlí v Londýně. Po čtvrteční první schůzce pracovní skupiny pro otázku vystoupení Británie z EU to novinářům řekl státní tajemník pro EU Tomáš Prouza (ČSSD).

Z Londýna se podle něj bude stěhovat například Evropská bankovní agentura (EBA) nebo Evropská léková agentura (EMA). Ministerstvo průmyslu a obchodu dostalo za úkol vytipovat firmy, které by mohly mít zájem přesunout svá sídla do Česka.

"Řada institucí bude potřebovat, aby měly sídlo v členské zemi EU, ne ve třetí zemi," uvedl Prouza. Ministerstvo průmyslu a obchodu společně s agenturou CzechInvest mají připravit seznam společností, které by mohly mít zájem o stěhování do Česka.

"Dostaly za úkol připravit balíčky pro případné investory," dodal Prouza. Konkrétní společnosti nezmínil, podle jeho názoru by to mohly být ty, které již mají v Česku výrobu.

Úřad vlády bude podle Prouzy mapovat, za jakých podmínek by se do České republiky mohly přesunout agentury EU sídlící v Londýně. Z Británie se podle očekávání bude přemísťovat Evropská bankovní agentura, Evropská léková agentura nebo jedna z poboček patentového soudu EU a také část agentury GSA, která spravuje navigační systém Galileo.

"V případě soukromých firem bych šance Česka neviděl moc reálně," uvedl hlavní ekonom společnosti Deloitte David Marek. Přednost podle něj dostanou spíše Irsko kvůli angličtině a daním nebo Německo kvůli velikosti trhu. Ovšem v rámci určité vyváženosti či "korektnosti" by ČR mohla získat některou z evropských veřejných institucí, poznamenal.

Na čtvrteční schůzce pracovní skupiny, v níž jsou zastoupena ministerstva a sociální a hospodářští partneři, vzniklo devět podskupin. Budou se zabývat také právním rámcem vystoupení Británie z EU, politickými dopady brexitu nebo postavením českých firem a pracovníků na britském trhu.

Z ekonomického hlediska je pro Česko podle Prouzy klíčové, aby se při jednání s Londýnem nepřistoupilo na rozdělení čtyř základních svobod evropského volného trhu. "Pokud Britové chtějí volný přístup firem na evropský trh, pokud chtějí, aby britské firmy mohly volně nabízet své služby včetně těch finančních, pokud chtějí volný přístup britského kapitálu, pak musí platit volný pohyb osob," řekl.

V otázce reformy Evropské unie považuje Prouza za nutné, aby si občané členských zemí uvědomili, jaké výhody plynou z příslušnosti k jednotné Evropě. "Lidé ztratili pochopení pro to, proč je Evropská unie důležitá, k tomu se musíme dokázat umět vrátit," řekl. Hlavní témata pro novou Evropu jsou dle Prouzy dvě - zajištění bezpečnosti a hospodářského růstu.

Během léta skupina připraví návrhy pozic, které by česká vláda měla zastávat při podzimních jednání o odchodu Británie z EU. Další výstupy by měly posloužit i jiným českým představitelům v Bruselu, například europoslancům.