Polská vláda chce výrazně snížit penze přibližně 32 tisícům bývalým důstojníkům komunistické tajné policie, aby nepřevyšovaly průměrný důchod v zemi. Vláda argumentuje především historickou spravedlností, jakož i rozpočtovými úsporami.

Komunistický režim v Polsku padl v roce 1989, ale země se stále potýká s dědictvím tehdejšího režimu, který mnozí Poláci vnímají jako prodlouženou ruku Moskvy a fakticky sovětskou okupaci.

"Napravujeme to, co se léta nenapravovalo," prohlásil ministr vnitra Mariusz Błaszczak při představení novely příslušného zákona. "Příslušníci bezpečnostní služby a úředníci represivního aparátu komunistického státu stále ještě pobírají vysoké penze a důchody za to, že potlačovali svobodu a nezávislost naší země. Návrh opravuje tyto chyby. Chceme dospět k tomu, aby ve společnosti převládl pocit spravedlnosti," zdůraznil.

Tímto krokem státní rozpočet podle něj ročně ušetří více než 135 milionů zlotých (asi 827 milionů korun).

Předloha se má týkat všech lidí, kteří složili u státní bezpečnosti v letech 1944 až 1990. Pokud se jim podařilo přejít do služeb demokratického státu, změny se dotknou jen výsluhy z let u státní bezpečnosti.

Právo a spravedlnost pro polské důchodce

Návrh má podle Blaszczaka ještě schválit vláda a parlament, kde má ale vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) spolehlivou většinu. Změny by tak mohly platit od příštího roku.

Podle šéfa penzijního odboru ministerstva důchody ve výši devíti až 12 tisíc zlotých (73 tisíc korun) pobírá stovka bývalých estébáků, další tisícovka má důchody v rozmezí šest až devět tisíc zlotých a okolo osmi tisícovek se těší penzím mezi 3000 až 6000 zlotých měsíčně. Průměrný důchod v Polsku podle televize TVN 24 činí 2131 zlotých (asi 13 tisíc korun).

Již zákon z roku 2009 snížil asi 25 tisícům bývalým pracovníků státní bezpečnosti penze, a to v průměru na 2500 zlotých, zatímco průměrný důchod v zemi tehdy činil 1600 zlotých. Značná část někdejších estébáků ale postihu unikla tím, že pobírala invalidní důchod, kterého se zákon netýkal. Stížnosti polský ústavní soud zamítl a Evropský soud pro lidská práva je nepřijal s odůvodněním, že stěžovatelé nebyli připraveni o prostředky k živobytí, ani nebyli přehnaně postiženi. Polská justice nicméně vyhověla stížnostem vdov po kmenových pracovnících tajné služby.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Návrh snížit penze bývalým představitelům komunistického režimu se v Polsku objevil na jaře 2014, ale neprošel. V té době ještě žijící poslední komunistický prezident Wojciech Jaruzelski pobíral vojenský důchod ve výši šest tisíc zlotých, poslední komunistický ministr vnitra Czeslaw Kiszczak okolo čtyř tisíc. Podobnou penzi měl i plukovník Státní bezpečnosti Adam Pietruszka, odsouzený za vraždu katolického kněze Jerzyho Popieluszka v 80. letech. Jeho nadřízený, šéf Státní bezpečnosti Wladyslaw Ciastoń pobíral dokonce osm tisíc zlotých. Jaruzelski a Kiszczak mezitím zemřeli.