Dalibor Dědek už není jediným majitelem společnosti Jablotron Group, která vyvíjí a vyrábí elektronické zabezpečovací a signalizační systémy a má vlastní bezpečnostní službu. Čtyřicet procent akcií společnosti odprodal Dědek dlouholetému spolupracovníkovi, obchodnímu a výkonnému řediteli Miroslavu Jarolímovi. Podle časopisu Forbes prodal Dědek podíl na splátky. Skupina, která loni dosáhla rekordního obratu 2,6 miliardy korun, dál zůstává ryze českou společností.

Jablotron vznikl v roce 1990. Z malé soukromé firmy se postupně rozrostl na holding, který dnes tvoří 20 firem a od letošního roku má i vlastní nadaci. Největší firmou skupiny je Jablotron Alarms, který měl loni zakázky za 1,8 miliardy korun. Mateřskou společnost Jablotron Group teď vlastní dvě firmy - 60 procent patří podle obchodního rejstříku společnosti Jablo Gro Dalibora Dědka a menšinový podíl firmě Tron Up Miroslava Jarolíma. "Naše partnerství jsme přenesli na úroveň holdingu. Osobně jsem moc rád, že jsem našel schopného nástupce," uvedl Dědek pro Forbes.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Jablotron zaměstnává kolem 500 lidí, v letošním roce plánuje další růst tržeb zhruba o deset procent. Pomoci by měly novinky, které firma v červnu představila zákazníkům. Mezi nejvýznamnější patří nová designová řada pohybových detektorů nebo ústředny s 3G modulem pro mobilní komunikaci. Firma ale nabídla také třeba aplikaci pro chytré hodinky Apple, která umožňuje uživateli ovládat alarm a jeho konkrétní sekce, segmenty nebo automatizační funkce.

Jablonecká společnost podporuje své schopné pracovníky, mimo jiné investičně podpořila firmu BigClown Labs, kterou založili její dlouholetí zaměstnanci. Nový podnik, který Jablotron z poloviny vlastní, vyvíjí stavebnicový systém domácí automatizace, s nímž chtějí autoři prorazit i na zahraničních trzích. "Jeho nespornou výhodou pro uživatele je, že si v budoucnu budou moci systém sami rozšiřovat a integrovat s dalšími platformami," řekl technický ředitel Pavel Hübner.