Díky koupi společnosti AVG jeho českým konkurentem Avast se z antivirového tandemu stává světový hráč číslo jedna s více než 400 miliony uživateli.

Možná se na první pohled může zdát, že k dohodě došlo rychle. "S konkrétní nabídkou jsme přišli před sedmi týdny, ale o spojení jsme mluvili posledních pět nebo šest let," říká ředitel společnosti Avast Vincent Steckler.

Steckler dále dodává, že Avast následuje pouze trend v odvětví a AVG pro něj bylo logickou volbou. V souvislosti s akvizicí se pak vstup na burzu odkládá.

HN: Proč jste ke koupi AVG přistoupili?

Jde o dvě společnosti se spoustou podobností. Tou hlavní je, že obě samozřejmě pocházejí z České republiky. Operujeme ale na trochu rozdílných trzích a máme jiný přístup k věci. Takže se naše schopnosti a lokality mohou skvěle doplňovat. Bezpečnostní trh vyzrává a my sledujeme dlouhodobé cíle, takže jsme přistoupili k akvizici AVG, což nám umožní naše služby dále rozšiřovat a škálovat je. Obě firmy teď cítí, že je čeká daleko lepší budoucnost, když se spojí. Umožní nám to více investovat do výzkumu a vývoje a budeme také mít mnohem více zákazníků.

HN: Mluví se o tom, že jednání probíhala asi přes rok. Jak to bylo?

S konkrétní nabídkou jsme přišli před sedmi týdny. Obě firmy nakonec spojení schválily a definitivně jsme se dohodli včera večer. Může se zdát, že to šlo rychle, ale o spojení jsme mluvili už posledních pět nebo šest let.

Ostatně řada našich konkurentů nyní rovněž provádí akvizice nebo se stává zájmem velkých globálních hráčů. Třeba americký Symantec na začátku června koupil Blue Coat Systems. Pro nás bylo nejlepší volbou zase AVG.

HN: Je nabídka 25 dolarů za akcii finální?

Vedení AVG svým akcionářům doporučilo, aby naši nabídku akceptovali. Hlavní akcionář firmy, TA Associates, už ostatně cenu přijal a já očekávám, že tak učiní i ostatní.

HN: Na koupi jste si od trojice investičních bank půjčili celkem 1,69 miliardy dolarů. Kam půjdou zbylé peníze, když za AVG zaplatíte 1,3 miliardy?

AVG má jisté dluhy, které je třeba zaplatit. Stejně tak my potřebujeme splatit ty své. A navíc budeme muset bankám uhradit jistou sumu za zprostředkování obchodu. Takže na tyto účely půjde zbylých 390 milionů dolarů z půjčky, kterou jsme získali.

HN: Dlouho se spekuluje o tom, že Avast vstoupí na burzu. Kdy by se to mohlo stát?

Nyní se soustředíme především na konsolidaci a rozvoj obou firem. Možný vstup Avastu na burzu proto očekávám spíše až v řádu několika dalších let.

HN: Čím si vysvětlujete fenomén českých antivirových firem, které slaví úspěchy na globální úrovni?

Myslím, že je to hlavně díky kvalitě zdejších inženýrských talentů. V Česku existuje dobrý systém pro vzdělávání IT odborníků nebo matematiků a díky tomu se zdejší kyberbezpečnostní sektor velmi dobře rozvíjí.

Za rozvoj českých antivirů taky může ale to, že zdejší firmy nabízely svá řešení primárně zdarma a zvláště v Americe si jich nikdo příliš nevšímal, dokud nevyrostly. Zdejší trh byl navíc pro firmy jako Symantec příliš malý, takže ho spíše ignorovaly.