Evropská unie v pátek prodloužila hospodářské sankce vůči Rusku do konce ledna 2017.

Hospodářská opatření, omezující především ruský přístup na finanční trhy a zakazující export určitých typů výrobků, přijala EU v roce 2014 v reakci na ruský postup během ukrajinské krize. Ruská diplomacie postup unie kritizovala jako "absurdní" a "krátkozraký".

Putin prodloužil protizápadní sankce. Reaguje na pokračující embargo zemí Evropské unie - čtěte ZDE

"Po vyhodnocení plnění minských dohod se Rada (Evropské unie) rozhodla prodloužit sankce o dalších šest měsíců do 31. ledna 2017," uvedla EU na svém webu s odkazem na mírový proces dohodnutý v Minsku.

Ten stanovil cestu k diplomatickému urovnání konfliktu a zahrnuje mimo jiné zastavení palby, stažení těžkých zbraní, amnestie, provedení ústavních reforem na Ukrajině či uskutečnění místních voleb v Donbasu. Příměří je ale nadále porušováno.

Unie svá hospodářská omezení považuje nikoliv za cíl politiky, ale především za pobídku Ruska ke změně chování a přístupu k řešení krize na Ukrajině.

K podobnému kroku přistoupily také Spojené státy a další země.

%insert_attachment[64444980] priloha.html%

Ruské ministerstvo zahraničí označilo prodloužení sankcí za nelegitimní. Svědčí to podle něj o tom, že Brusel pokračuje v krátkozraké politice.

"Považujeme za absurdní spojovat diskriminační opatření proti Rusku, které není stranou v domácím ukrajinském konfliktu, s respektováním minských dohod," zdůraznilo prohlášení.

Ale netřeba přehánět dopady sankcí, které nejsou s to změnit politiku Moskvy.

Rusko na zavedení západních sankcí zareagovalo zákazem dovozu západních potravin, který také prodloužilo, až do konce příštího roku.