Bankovní rada České národní banky bude pokračovat v režimu devizových intervencí s cílem udržet kurz koruny poblíž hodnoty 27 korun za euro.

Guvernér ČNB Miroslav Singer, pro kterého je čtvrtek posledním dnem ve funkci, zopakoval, že k ukončení intervencí nedojde dříve než v roce 2017. Bankovní rada nadále vidí jako pravděpodobné ukončení kurzového závazku v polovině příštího roku. Ve srovnání se závěry květnového zasedání bankovní rady se tak nic nezměnilo.

Kurzový závazek bankovní rada nadále vnímá jako jednostranný. To znamená, že ČNB nenechá korunu posílit na úrovně, které už by nebylo možné interpretovat jako "poblíž hladiny 27 korun za euro". Pokud v ekonomice dojde k "systematickému poklesu inflačních očekávání projevujícímu se ve vývoji nominálních veličin, zejména mezd", je ČNB připravena posunout hranici kurzového závazku na ještě slabší úroveň.

V případě, že by koruna měla tendenci naopak oslabovat, nechá centrální banka kurz koruny zcela na poptávce a nabídce na trhu a nebude do jejího kurzu zasahovat.

Radní ČNB ve čtvrtek zároveň ponechali úrokové sazby na historických minimech 0,05 procenta. Podle aktuálně platné prognózy centrální banky se tržní úrokové sazby budou držet na stávajících velmi nízkých hodnotách.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Rozhodnutí bankovní rady bylo jednomyslné. Čtvrtečního zasedání se však zúčastnilo jen pět ze sedmi členů rady. Na jednání nebyli přítomni viceguvernér Vladimír Tomšík a člen bankovní rady Pavel Řežábek.

Výsledek britského referenda guvernér ČNB označil s ohledem na stávající prognózu za nejistotu, která se může řetězit. "Snažit se ale rozklíčovat budoucí vývoj nám v tuto chvíli přijde neefektivní."

Čtvrteční zasedání bylo poslední, kterého se zúčastnil guvernér Miroslav Singer. Jeho druhý šestiletý mandát je u konce, a tak nemohl být znovu jmenován. Ve funkci jej od pátku nahradí současný člen bankovní rady a bývalý úřednický premiér Jiří Rusnok.