Prezidentská standarta, kterou skupina Ztohoven na Pražském hradě vyměnila za červené trenýrky, se "našla". Skupina doposud tvrdila, že vlajku při akci na střeše Hradu odnesl vítr a ztratila se, teď Ztohoven uvádí, že ji rozstříhali na 1152 kousků, které chtějí rozdat náhodně vybraným lidem.

Zemanova ochranka má nového šéfa. Po aféře s trenýrkami ji povede Zdeněk Šiman - čtěte ZDE

"Vracíme tu standartu lidem a každý kus je provázaný s bitcoinovou hodnotou, kterou předáváme spolu s těmi útržky náhodným lidem v krajských městech České republiky," řekl mluvčí skupiny Petr Žílka.

Na akci skupina upozornila na svých webových a facebookových stránkách.

"Vracíme to, co jsme z Hradu sundali, těm, kterým to patří – symbolicky samozřejmě. I spolu s tou hodnotou, o kterou se stát cítí být okraden, což dokládají obviněním z krádeže. Vracíme to původním původcům moci. Dá se to možná číst jako takový apel na lidi – vezměte si svou moc zpátky, protože se koncentruje nebo centralizuje někde, kde to není úplně zdravé," vysvětlil Žílka.

Zástupci skupiny Ztohoven jsou nyní podle svého mluvčího ve všech krajských městech a společně s kousky standarty rozdávají lidem i kód k internetové bitcoinové měně. "Každý, kdo útržek standarty obdrží, dostane i adresu, na které jsou bitcoiny, a heslo, aby s nimi mohl nakládat," vysvětlil Žílka.

Zpravodaj ČTK popsal, že dostal kousek standardy na pražském hlavním nádraží. Kousky látky o velikosti asi deset krát deset centimetrů jsou umístěny v obálce s potiskem v podobě červených trenýrek. Přilepeny jsou na kusu papíru s textem, který připomíná popisek u uměleckých děl. K bitcoinům v hodnotě zhruba 13 a 16 korun se lidé dostanou přes zabezpečené QR kódy.

Vyšetřovatelé, kteří se ztrátou standarty zabývali, vyčíslili její hodnotu na 35 tisíc korun. Právě tyto peníze skupina Ztohoven dala do bitcoinové sítě. "Všechny útržky standarty mají odlišné hodnoty. Nejvyšší je přibližně 1500 korun a nejnižší je v hodnotě 5 korun." Různé hodnoty útržků poukazují na Paretovo fraktálové dělení bohatství ve společnosti - podle něj neexistuje společnost, ve které by měl každý člověk stejně.

Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček akci ostře odsoudil. "Není žádným překvapením, že tito zloději drželi celou dobu standartu v rukou. Lze říci pouze jedinou věc: Je to prasárna," reagoval.

Podle Žílky je rozdávání kousků standarty reakce skupiny na "fetiš", kdy se jich neustále někdo ptal na to, co s ní je a kde se nachází.

Výměnou standarty za trenýrky se bude tuto středu opět zabývat soud. Prvoinstanční i odvolací soud žalobu už dříve zamítly. Nebylo průkazné, zda čin skutečně spáchali členové skupiny Ztohoven. Státní zástupce proto rozšířil dokument o další svědectví, která to mají prokázat.

Skupina původně tvrdila, že neví, co se se standartou stalo, protože uletěla. Žílka se k tomu teď vyjadřovat nechce. "K tomu bude víc informací po soudu," řekl.