"Nakupovat ve Velké Británii je po oslabení libry výhodné už dnes," říká David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny, který v pondělí odpovídal na dotazy čtenářů HN. Nelze říci, jestli přijde další oslabení libry, hlavní vliv na to bude mít další vývoj v Británii. Ze hry totiž ani stále nevypadla teoretická možnost, že by Británie v EU nakonec setrvala.

"Nejde o finanční krizi ve stylu roku 2008, kdy problémem byla toxická aktiva. Dnešním problémem je politická nejistota," hodnotí současný vývoj po referendu Navrátil. Domnívá se, že sami podporovatelé brexitu neměli připravený plán, co se bude dít. "Od pátku mám pocit, že i zastánci odchodu Velké Británie z EU se zalekli svého vítězství, z jejich prohlášení to nevypadá, že mají jasný plán, co dělat," říká s tím, že podle něho jde o selhání elit.

Český trh by na tom měl být oproti ostatním regionálním trhům lépe. "Český trh je relativně defenzivní, s vysokým hrubým dividendovým výnosem. Česká republika má status 'bezpečného útočiště'," dodává.

Česku a ostatním členům EU podle Navrátila nejvíc prospěje přimknutí se k agendě společného trhu, k euru je skeptičtější, ale uvedl případ, kdy by euro mohlo být pro Česko výhodné: "Až bude eurozóna zreformovaná a nebude jen projektem pro dobré časy."

David Navrátil se věnuje především makroekonomice, investičním strategiím a bankovním analýzám. Do České spořitelny přišel v roce 2004 z ČNB z odboru měnové politiky a strategie. Vystudoval Ekonomickou fakultu Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava.

Vážení čtenáři, on-line rozhovor byl ukončen. Děkujeme za vaše dotazy.

Online rozhovor

Online rozhovor byl ukončen. Již nelze položit nový dotaz.
David Zálešák
Dobrý den,kdy bude nejlepší čas na výměnu českých korun za britskou libru? Děkuji
Dobrý den, kdy bude nejlepší okamžik, to nevím. Každopádně nakupovat ve Velké Británii je po pátečním oslabení libry výhodné už dnes. Prvotní reakce finančního trhu byla prudká: libra oslabila zhruba o deset procent, akcie a komodity poklesly, investoři nakupovaly tzv. bezpečné investice jako jsou státní dluhopisy a dolary. Zda je oslabení dostatečné nebo naopak přehnanou reakcí neumí nyní nikdo říci, protože je hře je spousta neznámých. Například skutečně Velká Británie vystoupí z EU nebo zkusí druhé referendum? Bude chtít EU potrestat pro výstrahu Velkou Británii, což způsobí nižší růst nejen ve VB, ale i v EU? Bude se VB drolit díky ochotě Skotska a Severního Skotska odejít z VB? Brexit finančnímu trhu ukázal varovný prst ještě v jedné oblasti: zvolení Trumpa prezidentem najednou nevypadá tak nepravděpodobně, když Brexit taky nevypadal jako logické rozhodnutí. Důležitou roli pro uklidnění finančních trhů sehrály centrální banky (britská, eurozóny a USA), které jasně řekli, že jsou připraveny dodat likviditu, pokud by nastal vážný problém. Ceny mohou poklesnout, ale centrální banky nechtějí, aby se trh složil jako po krachu Lehman Brothers.
David Navrátil
Janáček, Praha
Dobrý den, kde myslíte, že má Libra dno? Četl jsem, že například vůči Euru je podhodnocená o cca 15%, může klesnout i např. pod 28 Kč? Děkuji za nelehkou odpověď.
Dobrý den, zkusil jsem tuto nelehkou odpověď v předchozí otázce. Nejde o finanční krizi ve stylu roku 2008, kdy problémem byla toxická aktiva. Dnešním problémem je politická nejistota. Od pátku mám pocit, že i zastánci odchodu Velké Británie z EU se zalekli svého vítězství, z jejich prohlášení to nevypadá, že mají jasný plán co dělat. Trochu mi to připomíná Cimrmana: udělali se referendum a oni jim tam přišli lidi! :-) David Cameron se navíc zachoval velmi zdatně. To, že povede zemi ještě tři měsíce a nerezignuje okamžitě, vypadá velmi odpovědně. Na druhou stranu řekl, že aktivaci článku 50 (oficiální žádost země o vystoupení z EU), má provést až nový premiér. Pokud by novým premiérem byl Boris Johnson, Konzervativní tvář Brexitu, tak každým rozhodnutím hned na začátku naštve minimálně půlku svých voličů.
David Navrátil
Pepa
Dobrý, jak predikujete vývoj Pražské burzy v následujících týdnech, měsících? Bylo "dno" dosaženo v pátek ráno? Děkuji
Český trh je relativně defensivní, s vysokým hrubým dividendovým výnosem. Česká republika má status „bezpečného útočiště“ – díky stabilnímu kurzu CZK/EUR. Tím pádem by na tom být český trh relativně lépe ve srovnání s regionálními trhy. Očekáváme negativní dopad na finanční sektor (Erste, Komerční banka a Moneta MB). Pravděpodobné prodloužení období kvantitativního uvolňování je problémem pro celý sektor. Také ČEZ by měl být zasažen slabšími komoditami, ale zčásti ho podpoří vyšší hrubý dividendový výnos (odhadováno 8% v 2016). Očekáváme propad elektřiny o 3 %, s okamžitým dopadem 1:1 na ČEZ. Slabší PLN a potenciální odliv z britského trhu by měly zasáhnout Stock Spirits (50 % obchodů je v polské měně, primární market je londýnská burza). Slabší evropské měny jsou negativní pro CME. Očekáváme relativní vyšší výkonnost defensivních akcií jako O2 CR, Philip Morris CR, Fortuna a Pegas.
David Navrátil
James
Zdravím. V posledních týdnech řeším u Vaší banky hypotéku a posledních 10 dní jako by ustala činnost z Vaší strany. Bylo to očekáváním výsledku referenda? Jinak jsem Vaším dlouholetým klientem a jsem velice spokojen. Původně jsem si myslel, že to půjde rychleji, hlavně z důvodu, že jsem si chtěl fixovat na 10 let a to by mělo Vaší bance vyhovovat kvůli změně podmínek u hypoték, které přinese nový zákon. Teď jsem zase ale četl, že se banky snaží ty změny zmírnit a tak možná už fixace na 10 let nebude pro banku tak důležitá. Také proto asi předtím Vaše banka přišla s nabídkou na převedení hypoték s 1,89 procentní úrokovou sazbou, ale fixací na 10 let. V podstatě jsem reagoval na nabídku, ale nyní se zdá, že to nějak zamrzává. No, uvidím, jak to dopadne, svět se nezboří, jenom jsem mohl něco ušetřit na úrocích. Díky a pěkný den.
Dobrý den, díky za zprávu, kolegové se vám ozvou. Nepůjčovat v ČR nedává smysl: ekonomika, důvěra, ale i peněženky lidí jsou na tom dobře, máme nízké zadlužení, ceny nemovitostí rostou a nejde o bublinu. Navíc banky v ČR mají dostatek kapitálu. Ano, regulace, záporné sazby, ale i naši zákonodárci komplikují úvěrový trh, banky tak musí značnou část peněz a práce investovat do regulatorních opatření. Přitom historie ukazuje, že zpřísňování regulace je příprava na minulé války.
David Navrátil
James
Ještě z jiného soudku. Může Brexit mít ještě větší dopad na trhy, ekonomiky zemí a tím na lidské životy než hyp. krize z roku 2007? A nezačala současná revolta proti elitám, politikům, bohatým právě tou krizí v roce 2007 a Brexit není jedním z vyústění této krize? Pokud trhy budou i nadále padat, tak budou muset státy znovu tisknout peníze a kde se to zastaví. Čekáte u libry brzké zotavení? Přece jenom je to finanční a obchodní velmoc a i USA první řekly, že UK zůstavá blízký partner a o EU mluvilz až na druhémmístě. Rovněž evropské trhy padalz celý den,a le FTSE docela korigoval. Děkuji za odpověď.
Rozdíl mezi 2007/2008 je, že nyní tady nemáme systémovou finanční krizi, nemáme toxická aktiva. Jde o politiku. Pamatuji si, že před pár lety jeden hedgový fond ukončil svou činnost a zdůvodnil to právě tím, že na vývoj finančních trzích má čím dál větší vliv politika, která nejde predikovat. Ono ve finále je cokoliv v ekonomice a politice obtížné predikovat. Důležitější je mít vedle plánu A i plán B, C... A z reakce politiků na Brexit nevypadá, že by plán B existoval. To je selhání elit. Druhým selháním je, že zastupitelská demokracie je založena právě na předpokladu, že lidé ne vždy umí udělat kvalifikované rozhodnutí, a proto si volí zástupce. Přesunout rozhodování na lidi je v tomto směru alibismus nejvyššího kalibru. Mimochodem, 24% lidí hlasujících v tomto referendu se rozhodlo až v posledním týdnu, 10% dokonce až poslední den. No a bohatá společnost má občas tendenci řešit pseudoproblémy. Možný scénářů britského (ne)rozchodu s EU je spousta. Finanční trh reagoval prudce, ale to je první reakce, která souvisí s psychologií, nejistotou a útěkem do bezpečí. Limitovat propad ve stylu 2008 budou centrální banky, které se poučily, že nejdůležitější je nenechat vyschnout likviditu. My čekáme negativní dopad Brexitu na českou ekonomiku, ale nic zásadního: mírné zpomalení růstu, možná mírně slabší korunu, posun exitu z kurzového závazku. Hlavní je uvědomit si, že VB je stále součástí EU, platí stejné smlouvy, regulace jako před referendem. Jen psychika dostala ránu, takže ač na kondici ekonomik se nic nezměnilo, tak nejeden sportovec má zkušenost, že mu západ může prohrát hlava.
David Navrátil
buřt
zajímá mě spekulace kdybych teoreticky nyní nakoupil libry a bude je držet, vydělám na tom když je třeba za několik let prodám?
Až za několik let uvidíme, jak Velká Británie vyjedná smlouvy s EU a dalšími státy, zda bude mít plný přístup na společný evropský trh nebo omezený. Osobně bych řekl, že je pravděpodobnější, že za několik let bude libra silnější. Velkou neznámou je Skotsko a Severní Irsko. Nakonec tato neznámá může způsobit, že žádný Brexit nebude. Ale přesně proto je potřeba brát takový nákup jako spekulaci.
David Navrátil
Michael Hughes
Vaš nazor prosim. Je to začatek konce EU ? Jaky stat bude dalši na EXIT ?
Dobrý den, ve Francii je více lidí, kteří nemají EU v lásce, než ve Velké Británii. V Řecku taky. V Německu, Španělsku je podobné nastavení jako v Británii. Jinými slovy, zastánci EU ví, že rozvod mezi VB a EU nesmí proběhnout bez ekonomických ztrát a je potřeba z VB udělat odstrašující příklad. Protože jinak budou hrozit další referenda. Tahle logika je zcestná, to neznamená ale, že vyloučená. Zcestná proto, že společný evropský trh je velkou devizou EU, a to dokonce i v očích kritiků EU a stoupenců exitů. Zastánci Brexitu říkali, že ano, vystoupíme z EU, ale budeme mít stále přístup na společný trh. Pak už lhali, protože říkali, že VB bude mít status jako Norsko nebo Švýcarsko, nebudou muset platit nic do společného rozpočtu EU a nebudou muset plnit regulaci EU. To je ale nesmysl, protože Norsko a Švýcarsko platí do společného rozpočtu EU, aby měly přístup na trh a plní regulace EU.
David Navrátil
Diana
Dobry den,mam britske libry,potrebuji je vymenit na koruny,mam počkat,ci pujde kurz ještě nize?Dekuji
Neumím říci, kde bude kurz za měsíc, protože máme několik velkých neznámých (pozice EU, Borise Johnsona, Skotska). Proto bych nečekal, pokud chcete minimalizovat možné ztráty.
David Navrátil
Petr
Dobry den, chtel bych se zeptat co znamená schůzka Francie a Itálie hned po brexitu. Trhy ve finančním sektoru zaznamenaly největší ztráty, je mozne ze se brzy odkryji nové/necekane velké problémy bank z jihu Evropy+Francie, které bude potřeba hasit a rozsah nas překvapí? Jaka je jejich kondice 8 let od krize bez ohledu na současné nízké marže?
Dobrý den, je logické, že země EU chtěli jednat a dohodnout se na společné pozici. Navíc vyjádření Camerona před referendem naznačovala, že už tento týden začne jednat o vystoupení (aktivace článku 50). Ztráty bank jsou logické, protože mnoho bankovních operací je prováděno přes Londýn. ECB už neoficiálně řekla, že britské banky vystoupením z VB ztratí tzv. finanční pas, který jim umožňoval poskytovat služby v rámci EU. Proto už některé londýnské banky spouští plán B, tedy postupné přenesení aktivit z Londýna na pevninu, což je podle odhadů může dotknout až 70 tisíc britských bankéřů. Situace bank na periferii EMU je o něco lepší díky zvýšení kapitálu, ale stále mají na svých bilancích spoustu úvěrů pochybné kvality. A dokud je budou mít na bilanci, tak nebudou moci úvěrovat ekonomiku, jak by si Evropská centrální banka přála. Proto ECB začala program nákupů korporátních dluhopisů, zkoumá množné negativní dopady záporných sazeb. A státy jako Itálie tlačí myšlenku vybudování "špatné banky" nebo ve stylu Konsolidační agentury, která by skoupila špatné úvěry a uvolnila tak ruce bankám, aby mohly opět půjčovat podnikům.
David Navrátil
Petr
Dobrý den, rád bych se zeptal na jednu věc - s trhy a librou teď zamávalo referendum. Ale ještě se čeká, než britská vláda aktivuje čl. 50 Smlouvy o EU. Může to pak vyvolat další negativní vývoj na trhu?
Dobrý den, ano, podrobněji viz předchozí odpovědi.
David Navrátil
Karel S.
Zdravím vás. Zajímalo by mě jak si myslíte, že se bude vyvíjet euro a eurozóna. Hrozí nám třeba pád eura? Anebo naopak jeho rozšíření? Už jsem četl, že Polsko zvažuje o rychlém přechodu na euru - zlotý je prý vázaný na libru a moc mu to nesvědčí.
Naše ekonomika je závislá na vývozech a hlavním obchodním partnerem je EU. Roli EU bychom tak neměli brát jako levný zdroj dotací, ale především jako prostor, kde české firmy mohou působit, kde platí jednotná pravidla. Jednotný trh je velkou přidanou hodnotou projektu EU a dokonce Brexitáři chtějí mít přístup na něj. Projekt společné měny už není tak jednoznačný, protože situace po finanční krizi ukazuje nízkou akceschopnost Evropské centrální banky, mnoha státům by pomohlo oslabení měny a eurozóna nenabídla alternativu, jak uvolnit měnové podmínky. Proto bych chápal větší přimknutí se agendě společného trhu, méně pak chápu přimknutí se k euru.
David Navrátil
A
teoreticky - kdyby se Britanie rozdelila a vznikla samostatna Skotska republika. Myslite, ze je realne, ze by vznikla skotska libra, nebo by Skotove rovnou presli na euro?Vim ze je to vareni z vody ale i tak by to mohlo byt zajimave.
Vznikla by samostatná měna Skotska, která by mohla být velmi těsně navázaná buď na britskou měnu nebo (a to je pravděpodobnější) na euro. Až se zpožděním mnoha let by mohlo Skotsko adoptovat euro. Nicméně si nemyslím, že by přejetí eura bylo pro Skotsko výhrou. Vstup do EU ano. Ale vaříme z vody.
David Navrátil
Tonda T.
Zdravim. Vzroste teď tlak na Česko aby přijalo euro? A bude to pro nás výhodné? Díky!
Dobrý den, viz předchozí odpovědi.
David Navrátil
Pavel
Dobrý den, proc u nas slo euro nahoru, sice o nejaky desetnik, ale dost dobre nechapu z jakeho duvodu? Narodni banka drzi euro nahore o nejake dve koruny, proc z nas tedy delaji jeste vetsi blbce? Mam takovej pocit, ze tohle jsou pak take duvody, ze se lidi nastvou, a v referendech hlasuji tak jak hlasujou. Predem dekuji za vasi odpoved Pavel
Česká koruna neoslabila v reakci na výsledky referenda podobně jako například polský zlotý. Důvodem je ten, že finanční trh si myslí, že koruna je díky intervencím ČNB už nyní podhodnocena. A za druhé, koruna v krizích hraje v našem regionu roli bezpečného přístavu.
David Navrátil
zdeněk
Není pro nás lepší přijmout Euro a přestat manipulovat s naší provinční měnou?
Dobrý den, myslím si, že mít naši provinční měnu je lepším řešením, než přijmout euro. Podobněji viz předešlé odpovědi. Ale máte pravdu, že může nastat situace, kdy to tak nebude. Až bude eurozóna zreformovaná a nebude jen projektem pro dobré časy. A pokud by ČNB ztratila svou nezávislost a jednala by na příkaz politiků. Díky všem za dotazy a přeji hodně štěstí v tomto turbulentním období.
David Navrátil