Evropě přestala hrozit další vážná krize. Evropská centrální banka může nakupovat státní dluhopisy členských zemí, rozhodl v úterý německý Ústavní soud. Odmítl tak na 37 000 stížností, které k němu proti opatření nazvanému OMT z roku 2012 podali němečtí občané, včetně řady politiků a ekonomů. Německý Ústavní soud se záležitostí zabýval od roku 2013.

Rozhodnutí německého Ústavního soudu je důležité i proto, že pokud by rozhodl opačně, posílil by zastánce vystoupení Velké Británie z Evropské unie, takzvaného brexitu. Znamenalo by to totiž, že EU si přisvojuje příliš velká práva na úkor národních států. Podle rozsudku tomu tak ale není. Občané Velké Británie budou o tom, zda zůstanou v unii či nikoliv, hlasovat ve čtvrtek.

Neomezený nákup dluhopisů dráždí Němce. Zásahy ECB má prověřit evropský soud - čtěte ZDE

Program OMT sice nebyl nikdy použit, ale podle některých ekonomů už jen jeho existence umožnila překonat nedávnou krizi eurozóny a slouží jako účinná "brzda" před dalšími krizemi. Zabraňuje tak rozpadu bloku zemí platících eurem. Za jistých podmínek může ECB podle tohoto programu kupovat dluhopisy předlužených zemí eurozóny a umožnit jim tak přežít bez bankrotu.

Podle ECB umožňuje OMT provádět centrálním bankéřům měnovou politiku v případech, kdy normální v minulosti fungující mechanismy nepracují. Jejich nefunkčnost se ukázala v průběhu světové finanční krize a po ní. Odpůrci OMT naopak tvrdili, že ECB překračuje své pravomoci, tedy zjednodušeně řečeno, že de facto půjčuje společné peníze eurozóny nezodpovědným vládám, kdy za to nakonec zaplatí německý rozpočet. O rozpočtu Německa ale podle německé ústavy může rozhodovat jen německý parlament.

Podle rozsudku odpůrci OMT nemají pravdu. Německý Ústavní soud ovšem zároveň upozornil na to, že ECB může v rámci programu OMT kupovat dluhopisy jen za určitých přesně stanovených podmínek a že německá vláda a parlament mají právo a povinnost plnění těchto podmínek sledovat.