Aukce kmitočtů pro rychlé mobilní sítě LTE vynesla 2,643 miliardy korun, což je více než 3,5násobek vyvolávací ceny. Operátoři přihazovali na sedm frekvenčních bloků v pásmech 1800 a 2600 MHz více než měsíc a půl. Vyplývá to z oznámení Českého telekomunikačního úřadu, který aukci pořádal. Frekvence chce přidělit v druhém pololetí poté, až za ně firmy zaplatí. Prostředky půjdou do státního rozpočtu.

Aukce zbylých frekvencí z předchozí soutěže se účastnili všichni tři tuzemští operátoři, T-Mobile, O2 a Vodafone. Před třemi roky operátoři vydražili frekvence pro LTE za 8,5 miliardy korun.

Vydražené kmitočty jsou důležité pro takzvané kapacitní dokrývání, tedy posílení signálu v místech velkého zatížení sítě. "Operátoři získali další spektrum na uspokojení současných datových potřeb svých zákazníků. Není tedy důvod čerpání datových služeb uživatelům jakkoliv omezovat umělými překážkami, ale naopak v rámci podpory digitální ekonomiky je třeba podporovat další využívání datových služeb," uvedl předseda ČTÚ Jaromír Novák.

Nejvíce v aukci utratila společnost O2, která za čtyři bloky frekvencí zaplatí 1,47 miliardy korun, T-Mobile vydražil dva bloky za 730 milionů a Vodafone jeden blok za 442 milionů korun.

"Touto investicí potvrzujeme, že i nadále chceme být jasnou technologickou jedničkou na mobilním telekomunikačním trhu," uvádí Tomáš Budník, generální ředitel společnosti O2 Czech Republic. Uvedl také, že frekvence firma získala za nižší ceny, než je v Evropě obvyklé. "Do budoucna nám vydražené spektrum umožní nabídnout našim zákazníkům nejen stále rychlejší mobilní připojení i na technologii 5G, ale také rozvíjet další služby jako doplněk k fixnímu připojení," dodal.

V pásmu 1800 MHz získala společnost O2 dva aukční bloky o velikosti dvakrát 2,9 MHz a jeden aukční blok o velikosti dvakrát pět MHz, společnost Vodafone získala jeden aukční blok o velikosti dvakrát pět MHz. V párové části pásma 2600 MHz získal T-Mobile aukční blok o velikosti dvakrát deset MHz, v nepárové části pásma 2600 MHz potom získaly společnosti O2 a T-Mobile po jednom aukčním bloku o velikost 25 MHz.

Vodafone podle generálního ředitele Baleše Šarmy získal podstatnou část spektra v nejlukrativnějším pásmu 1800 MHz. "Díky tomuto úspěchu můžeme ve velmi krátké době zvýšit průměrné rychlosti přenosu dat všem zákazníkům. I nadále tak budeme pokračovat v posilování sítě a nabízet nejlepší kvalitu služeb," uvedl.

T-Mobile podle mluvčí Martiny Kemrové za rozumnou cenu získal spektrum nezbytné pro další rozvoj služeb. "Získané spektrum nám umožní zvýšit rychlost i kapacitu datových přenosů tak, abychom uspokojili rostoucí poptávku. Jen v posledním roce vzrostl datový provoz více než dvojnásobně," podotkla.

LTE umožňuje připojení mobilních zařízení u tuzemských operátorů o teoretických rychlostech až kolem 300 Mbit/s. U sítí třetí generace je to pětkrát až desetkrát méně. Nejvyšší reálné rychlosti v tuzemsku poskytuje kabelový internet s nabídkou až 300 Mbit/s, připojení přes pevné linky xDSL slibuje až 80 Mbit/s.

Podmínky aukce stanovují konkrétní požadavky na pokrytí populace České republiky a současně vyžadují poskytování služeb na získaných kmitočtech s rychlostmi nejméně pět Mbit/s v horizontu sedmi let. Současně zůstávají v platnosti závazky poskytnutí služby národního roamingu a velkoobchodní nabídky podle podmínek předchozí aukce.

ČTÚ s vypsáním aukce čekal, až vláda sníží roční poplatky za využívání vyšších kmitočtových pásem. Kvůli tomu se zdržela i další aukce frekvencí v pásmu 3,6 až 3,8 GHz pro rychlý internet.