České dráhy vypsaly výběrové řízení na takzvané hlavní a vyvazovací opravy pro pět typů elektrických jednotek vyrobených tuzemskou Škodou Transportation. Hodnotu pravidelných oprav takzvaných RegioPanterů a InterPanterů během následujících pěti let dopravce odhadl na více než 600 milionů korun. Vyplývá to z informací uveřejněných ve Věstníku veřejných zakázek.

Vyvazovací a hlavní opravy je nutné provést u každého vlaku po ujetí určitého počtu kilometrů. U RegioPanterů, které jsou určeny pro regionální dopravu, se vyvazovací opravy provádí při 600 tisících najetých kilometrech a hlavní opravy po 1,2 milionu ujetých kilometrů. U verze určené pro dálkovou dopravu se vyvazovací opravy provádí po 900 tisících kilometrech, hlavní po 1,8 milionu kilometrů.

Důvodem jsou odlišné podvozky a další technické parametry těchto vozidel, řekl mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

České dráhy nakoupily celkem 14 souprav vozidel InterPanter za 2,7 miliardy korun. Jezdí na trasách z Prahy do Brna přes Českou Třebovou, z Brna do Olomouce přes Břeclav nebo na trase Praha - Hradec Králové - Trutnov. Regionální verze jezdí na linkách v Jihočeském, Olomouckém, Ústeckém, Pardubickém a Královéhradeckém kraji.