Moderní kancelářská budova pražského Florentina funguje jako samostatný chytrý organismus: když za okny vysvitne slunce, vnitřní osvětlení se ztlumí. Nejsou potřeba vypínače, vše se řídí podle slunečního svitu nebo pohybu lidí. A osvětlení se dá ovládat i na dálku, pomocí počítače.

Soustavou světel vyprojektovala pro kancelářskou budovu česká firma Hormen, která světly vybavila například i megalomanský kancelářský projekt skupiny PPF v Moskvě nebo nové obchodní centrum Quadrio v Praze.

Průkopnické technologie zavádí společnost, jejíž továrna sídlí v Brně, i do své výroby. Je jednou z těch, které v Česku naskakují na takzvaný Průmysl 4.0, jehož průkopníkem je v Evropě hlavně Německo. Jde o nástup chytrých zařízení do továren, zapojení internetu věcí nebo cloudových úložišť.

"Výrobu jsme vybavili automatickými linkami, automatickým ohýbacím centrem, 3D tiskárnami, laserem na vyřezávání materiálů…," vyjmenovává nejnovější přírůstky generální ředitel firmy Jiří Hrachovina. Do poslední vlny investic v loňském roce vložila jeho firma 31 milionů korun. Stroje nejprve fungovaly samostatně, potom se propojily do jednoho počítačem řízeného systému. "Můžeme tak sledovat, řídit a plánovat výrobu," vysvětluje Hrachovina.

Jeho firma musela kvůli práci s novými technologiemi přijmout 12 expertů. "Museli jsme je přijmout jak pro konstrukce, tak do technické přípravy výroby i ovládání strojů," říká šéf firmy. V případě Hormenu se ale nepotvrdily časté obavy z nástupu digitalizace a automatizace do továren - tedy že stroje vezmou dělníkům práci.

"Propouštět jsme nemuseli, protože nám rostl obrat. Lidi, kteří pracují jednodušší formou, jsme přesunuli do jiných částí, kde pracují dál," popisuje Hrachovina a zároveň připouští, že kdyby firma nerostla, snižování stavů by se nevyhnula. Její loňský obrat činil více než 180 milionů, každý rok roste zhruba o dvacet milionů.

Firma o sedmdesáti zaměstnancích přitom začínala skromně: čtveřice kolegů odešla v roce 2004 z nadnárodní společnosti vyrábějící svítidla, aby se společně s polským partnerem pustili do vlastního podnikání. Začínali v malé místnosti, u tapetářského stolu, a zprvu se živili jen nákupem a prodejem světel.

"Postupně jsme se rozrůstali, což vedlo k tomu, že jsme se chtěli osamostatnit, protože nám zahraniční partner trošku svazoval ruce a viděli jsme, že expanzi bez něj můžeme mít větší. Vykoupili jsme od nich akcie, ve velmi dobrém jsme se rozešli," vzpomíná Jiří Hrachovina.

Byznys se jeho týmu zpočátku dařil, každý rok zdvojnásoboval svůj obrat, a v roce 2007 se proto rozhodl, že rozjede vlastní výrobu ještě v továrně ve Vrchlabí. "Dodáváme projektová řešení, takže každá naše zakázka je jiná. Dříve jsme vymysleli řešení a museli si to nechat někde vyrobit. Pak se náš nápad objevil v katalogu daného výrobce, což se nám vůbec nelíbilo," vysvětluje ředitel firmy důvod, proč se rozhodl udržet si výrobu "pod střechou".

První dva roky byly pro firmu krušné. Jen co nakoupila vybavení, přišla finanční krize, z níž se Hormen dva roky dostával. Nakonec otřes ustál a přesunul provoz do Brna, kde přikoupil svítidlářskou firmu Olli, a začal ve velkém investovat do strojů.

Hrachovina vysvětluje, že je to hlavně kvůli tlaku trhu na rychlost a kvalitu dodávek. A taky proto, aby zahraniční konkurence nezískala náskok. "Bez zavedení systémů a automatizace bychom nebyli schopni tak rychle měnit výrobní dávky a reagovat na požadavky trhu. Dřív byly běžné dodací lhůty čtyři až pět týdnů, nikdo se zboží dřív nedočkal a nikomu to nevadilo. Dneska se nám to zkracuje na jeden až dva týdny," vysvětluje Hrachovina. "Taky je obrovský tlak na cenu, je to horší než za období krize," říká.

Najít technicky vzdělané profesionály, kteří rozumí novým strojům, ale podle šéfa Hormenu není jednoduché. "Člověka na ovládání technologie na osazování plošných spojů jsem hledal tři čtvrtě roku," uvádí. Největší potíž je podle něj sehnat lidi do oddělení pro výzkum a vývoj, technické přípravy výroby nebo samotného navrhování osvětlení.

Nyní má v plánu zaměřit se více na výrobu designových světel. Nedávno firma přikoupila výrobce stylových sádrových a skleněných svítidel Eco-design, sídlící v Bechyni u Tábora.