Inflace znovu ekonomy překvapila. I v situaci, kdy cena ropy a následně i pohonných hmot stoupá, se růst spotřebitelských cen v podstatě zastavil. Ceny v květnu, z něhož jsou dnes zveřejněná statistická data, jsou jen o 0,1 procenta vyšší než loni ve stejné době. 

Ještě v dubnu přitom meziroční růst dosáhl 0,6 procenta. I to bylo hluboko pod dvouprocentním cílem České národní banky.

Inflace v březnu zpomalila. Podle analytiků to ale plán na ukončení intervencí ČNB neohrozí - čtěte ZDE

Květnová inflace byla nejnižší od počátku letošního roku, uvedl Český statistický úřad. Zatímco prognóza ČNB takový vývoj odhadovala, analytici očekávali méně výrazný pokles. V průměru počítali s inflací 0,4 procenta. 

"Zveřejněná data potvrzují vyznění stávající prognózy ČNB. Podle této prognózy se inflace v průběhu druhého čtvrtletí opět dočasně sníží do blízkosti nuly," uvedl v odpoledne zveřejněném komentáři ředitel sekce měnové centrální banky Tomáš Holub. V závěru letošního roku se podle Holuba inflace začne zvyšovat a na horizontu měnové politiky dosáhne dvouprocentního cíle, který následně mírně překročí.

"Inflace zůstane nízká i v následujících měsících a nelze vyloučit její další mírný pokles, zejména kvůli poklesu cen plynu pro domácnosti," předpokládá hlavní ekonom ING Banky Jakub Seidler a dodává, že nad jedno procento by se měla inflace dostat teprve v druhé polovině letošního roku. Vyšší růst cen ropy však může způsobit, že dvouprocentní inflace, o niž ČNB usiluje, může být dosaženo již na začátku příštího roku. 

Deflace, která neškodí

Zpomalení růstu spotřebitelských cen bylo podle ČSÚ dáno hlavně menším meziročním zdražením u lihovin a piva než v dubnu a také meziročním zlevněním zemního plynu. Snižovat se začaly ceny vína. Prohloubil se pokles cen u potravin a nealkoholických nápojů, dál zlevňovaly mobilní telefony. Zdražily pohonné hmoty.

Proti loňskému květnu zdražily tabákové výrobky, méně oděvy a výrazněji obuv. Zvýšily se ceny dovolených, pojištění a finančních služeb a také lázeňských pobytů.

"Počtvrté během posledních dvou let se inflace přiblížila na dotek k nule. Riziko nezdravé deflace však tentokrát nehrozí," uvedl David Marek z poradenské společnosti Deloitte. Za květnovým poklesem inflace je podle něj doznívání nízkých cen komodit ve světě.

Proti loňskému květnu ceny zboží úhrnem klesly o 0,8 procenta, zatímco ceny služeb vzrostly o 1,5 procenta. Ve srovnání s dubnem se ceny zboží úhrnem snížily o 0,4 procenta, služby naopak zdražily o 0,2 procenta.

Pro korunu se nic nemění

"Vývoj inflace a trhu práce je v domácí ekonomice v ostrém kontrastu," upozorňuje hlavní ekonomka České bankovní asociace Eva Zamrazilová a dodává, že ve vývoji mezd se skrývá zjevný inflační potenciál. Reálná mzda totiž v 1. čtvrtletí stoupla o téměř čtyři procenta a na trhu práce je stále v řadě profesí nedostatek volné pracovní síly. "Souboj firem o kvalitní a kvalifikované zaměstnance bude pokračovat," říká Zamrazilová. 

Ve zbytku roku však zůstane inflace výrazně pod cílem centrální banky a k němu se přiblíží až v prvním pololetí 2017. Ve stejnou dobu už může ČNB podle dosavadních prohlášení opustit politiku oslabování koruny. Na tom nová data nic nemění, koruna proto zůstává těstě u hranice 27 Kč za euro.