V českých firmách se má začít využívat čím dál víc inteligentních strojů, které v mnohém zastanou lidskou práci. Podle Eduarda Muřického, náměstka ministra průmyslu a obchodu, je to hrozba, ale i příležitost. V rozhovoru vysvětluje, jak se s novinkami stát chystá vypořádat.

Česko chce svou strategií Průmysl 4.0 mířit k větší digitalizaci nebo využívání umělé inteligence a dat ve výrobě. Znamená to, že jsme nyní zastaralí?

Rozhodně nemůžeme říct, že jsme výrazně pozadu. Německo začalo dřív, co se týče celkové koncepce – představilo ji před třemi lety. Ale nové technologie se používají i v České republice. Jde o to, že pořád mluvíme o konkurenceschopnosti, o nákladech. A náklady na zaměstnance v Česku jsou zhruba třetinové, čtvrtinové, oproti západní Evropě. V zemích, kde jsou vyšší nároky z hlediska nákladů na pracovní sílu, se vyplácí používat jiné technologie, které jsou v porovnání s lidským kapitálem výhodnější. A co se týče technologických znalostí nebo dovedností, i u mladé generace, rozhodně nejsme nijak pozadu. 

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se