Britský řetězec obchodních domů BHS čeká likvidace. Nuceným správcům se totiž nepodařilo najít kupce pro tuto společnost, která provozuje 163 obchodů a zaměstnává asi 11 tisíc lidí. Většina z nich pravděpodobně přijde o práci, oznámila společnost Duff & Phelps, která se zabývá restrukturalizací podniků.

BHS byla v posledních letech pod tlakem ostré konkurence na britském maloobchodním trhu a promeškala nástup internetových nákupů. V březnu jí věřitelé schválili záchranný plán, firmě se ale nepodařilo získat dostatek peněz z prodeje majetku a kvůli vysokým dluhům
se v dubnu musela podrobit nucené správě.

Společnost Duff & Phelps, která nucenou správu vykonává, uvedla, že se jí pro maloobchodní řetězec nepodařilo najít kupce. Správci sice obdrželi více nabídek, dohodu se však nepodařilo uzavřít kvůli značné částce, kterou by vyžadovala modernizace podniku, uvedl britský list The Guardian.

Všech zbývajících 163 obchodů v Británii se tudíž v příštích týdnech uzavře. Značka BHS pravděpodobně zanikne, pokud jiný podnik tento název od likvidátorů nekoupí. O práci zřejmě přijde všech 8000 stálých zaměstnanců společnosti i dalších zhruba 3000 pracovníků, které BHS zaměstnávala nepřímo.

"Britská nákupní třída prochází změnami a řetězec BHS se v této turbulentní době stal další obětí obrovských změn, kterých jsme svědky," uvedl generální ředitel Duff & Phelps Philip Duffy.

Firmu, kterou v roce 1928 založili američtí podnikatelé podle úspěšného modelu britských obchodních domů Woolworths, v roce 2000 koupil za 200 milionů liber (sedm miliard korun) britský miliardář a podnikatel v maloobchodě Philip Green. Loni v březnu ale Green prodal BHS za jednu libru málo známým investorům sdruženým ve společnosti Retail Acquisitions.