Dříve byly na domácím zbrojařském trhu hodně vidět firmy jako Hávův Omnipol, Smržova MPI Group nebo Muselovo Pamco, zatímco dnes v oboru dominuje Excalibur Army Jaroslava Strnada. "Jsme jednoznačně orientováni na export. Do budoucna chceme dostat příležitost i v české armádě," říká Strnad, jehož příběh přinese úterní vydání HN.

Strnad navíc v poslední době získal řadu firem včetně známých českých značek. V pondělí firma oznámila, že kupuje většinový podíl ve firmě Elton hodinářská, která vyrábí hodinky pod značkou Prim. Před pár týdny skupina koupila automobilku Avia, která v portfoliu doplní Tatru, které se v poslední době velmi daří. A Strnad letos ovládl také letecké opravárny Job Air Technic či společnost Retia vyrábějící radarovou techniku a další vojenskou elektroniku.

HN: Byl jste sám na vojně, nebo kde se vzala vaše záliba v armádní technice?

Byl jsem na základní vojenské službě u pozemního zabezpečení vzdušných sil. Musím vás ale zklamat, nemám žádný citový vztah k vojenské technice a zbraním. Jsem civilista, cítím se jako civilista a výroba a obchod se speciální technikou je prostě jedna část podnikání, kterému se věnuji.

HN: Napadlo vás v 90. letech, kdy jste začínal jako obchodník s kovovým šrotem, že budete největším tuzemským zbrojařem?

Chápu, že to zní mediálně atraktivně, ale nepovažuji se za zbrojaře, natož největšího zbrojaře. Je tady několik významných podniků obranného průmyslu a patříme mezi ně. Podnikání Czechoslovak Group má ve skutečnosti tři hlavní pilíře: výrobu a obchod se speciální technikou, automobilový průmysl a železniční průmysl. Cílem mého podnikání od začátku bylo něco budovat a rozvíjet. Na pětadvacet let dopředu jsem neviděl a neplánoval.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se