Stejně jako mnoho dalších ekonomů a manažerů, které zlákaly digitální měny, také Američan Jon Matonis podlehl kouzlu internetových peněz, jež se obejdou bez kontroly centrálních bank a států. Někdejší vrcholový manažer karetní společnosti Visa se v roce 2012 stal jedním ze zakládajících členů Bitcoin Foundation, organizace, jejímž cílem je první digitální měnu světa propagovat a získávat peníze pro komunitu jejich softwarových vývojářů, kteří ji ještě před čtyřmi lety vytvářeli bez nároku na honorář.

Na časté námitky, podle nichž je bitcoin především měnou, kterou využívají teroristé nebo kriminálníci pro praní špinavých peněz, odpovídá Matonis rezolutně. "Reputaci bitcoinu sice nemáme pod kontrolou. Ale víte která měna je číslo jedna pro světové dealery drog? Americký dolar - a hned za ním euro. Proč se tedy nemluví také o jejich reputaci?" ptá se americký ekonom, který říká, že digitální měna stará sedm let je teprve na začátku své cesty za globálním úspěchem.

HN: K čemu jsou světu nové digitální měny jako je bitcoin, kterým dnešní banky a státy moc nefandí?

Technologie jako je bitcoin vám umožňuje rozbít status quo, rozbít povinnost. Nepotřebujete svolení, můžete vyzvat banky a další finanční instituce na souboj. Můžete s nimi soutěžit, aniž byste nutně museli být jedním z nich.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se