Dva čínské letouny v úterý provedly nebezpečný manévr v blízkosti amerického vojenského letadla v oblasti Jihočínského moře. Čínské stroje se přiblížily na pouhých 15 metrů od amerického výzvědného letounu a téměř způsobily kolizi. O události informoval americký Pentagon, který incident dále prošetřuje a snaží se ho řešit diplomatickou cestou. Jde tak o další z projevů zvýšené čínské aktivity v oblasti plné územních sporů.

Americký výzvědný stroj vykonával "obvyklou kontrolu" mezinárodních vod, když se dva čínské letouny nebezpečně přiblížily na vzdálenost přibližně 15 metrů, potvrdila informaci mluvčí Pentagonu Michelle Baldanzaová. Čínské ministerstvo zahraničí v reakci uvedlo, že jejich stroje letěly v dostatečné vzdálenosti od průzkumníku Spojených států.

Čína rovněž v souvislosti s událostí vyzvala Spojené státy, aby ukončily průzkumné aktivity, které ohrožují její bezpečnost. Zdaleka totiž nejde o první nedorozumění mezi americkými a čínskými silami v Jihočínském moři.

Úterní incident se odehrál týden poté, co loď amerického námořnictva proplula v blízkosti Čínou nárokovaného ostrůvku Fiery Cross Reef, což vedlo k ostré slovní reakci Pekingu.

Američané v Jihočínském moři, jímž ročně propluje zboží za pět bilionů dolarů, provádějí kontrolní plavby. Plavidla Spojených států se zde ujišťují o bezpečnosti námořní dopravy, Číňané ale takové aktivity označují za provokaci a narušování stability.

Jihočínské moře, které ukrývá velké nerostné bohatství, je oblíbeným lovištěm rybářů a významnou tepnou námořní dopravy. Stalo se však předmětem sporů mezi Čínou a státy jihovýchodní Asie. Čína si nárokuje téměř celou oblast a k zesílení svých požadavků zde vytváří umělé ostrovy, na nichž buduje přistávací plochy nebo námořní základny.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Washington, který se s Pekingem vzájemně obviňuje z agresivity a militarizace moře, prosazuje urovnání konfliktu na základě mezinárodního práva. To zemím přisuzuje zónu až 200 námořních mil od pobřeží. V ní mají přednostní právo těžby a rybolovu.

Čína ale odmítá řešení, jež by značně okleštilo její nároky, a kritizuje Spojené státy, že se chtějí řídit mezinárodním právem, jen když se jim to hodí.

Mírové východisko ze sporu je tak zatím v nedohlednu.