Podle aktuální prognózy společnosti IDC ve střední a východní Evropě rychle porostou výdaje za mobilní technologie a tento trh dosáhne v roce 2019 výše 82,5 miliardy dolarů.

Celosvětové výdaje za mobilní zařízení, software a služby budou dle odhadu IDC v roce 2019 dělat 1,8 bilionu dolarů.

Prognóza speciálně zmiňuje i Českou republiku (spolu s Polskem a Maďarskem) jako trh, který dodavatelům mobilních technologií nabízí výborné příležitosti. Studie pokládá mobilní technologie za jeden z hlavních faktorů, které mění podobu podnikových procesů.

Více než třetina firem (samozřejmě hlavně těch velkých) ve střední a východní Evropě vyvíjí vlastní mobilní aplikace. Nejrychlejší adopci této technologie prozatím vykazují firmy působící v oblasti výroby, finančních služeb a maloobchodu.

47 %

Podle analýzy společnosti Red Hat firmy zatím vnímají mobilitu spíše jako prostředek pro automatizaci podnikových procesů.

V roce 2015 generovaly poptávku po mobilních technologiích ještě převážně velké firmy (61 % výdajů realizovaly firmy s více než 500 zaměstnanci), tento poměr by se ale měl brzy změnit. Dnes také investice do mobility realizují převážně oddělení IT, větší roli zde však získají obchodní oddělení.

S tím, že mobilní technologie představují základ transformace podnikání, souhlasí i průzkum společnosti Red Hat, který byl letos proveden mezi podniky v USA a západní Evropě. K nejdůležitějším výsledkům průzkumu mezi osobami s rozhodovacími pravomocemi patří zjištění, že respondenti zatím vnímají mobilitu spíše jako prostředek pro automatizaci podnikových procesů (47 %) než jako způsob samotné změny podnikání (26 %).

A analýzy do třetice, loňský průzkum Microsoftu srovnával situaci v ČR se zbytkem Evropy, přičemž byl proveden v malých a středních podnicích. ČR podle těchto údajů za Evropou zaostává. Práce mimo kancelář je v ČR nejnižší ze sledovaných zemí - tuto možnost má u nás 42 % zaměstnanců oproti 51 % v rámci Evropy.

Nutnost být v kanceláři se nejčastěji vysvětluje povahou práce, jenže ta je přece jinde v Evropě podobná.

 

Článek byl publikován v ICT revue 4/2016.