Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service v sobotu zhoršila výhled úvěrového ratingu Polska ze stabilního na negativní. Zdůvodnila to novou vládní politikou, která počítá s většími výdaji a která podle názoru agentury ohrožuje stabilitu veřejných financí. Hlavní úvěrový rating Polska nicméně agentura ponechala na stupni A2.

Moody's také uvedla, že záměr polské vlády snížit věk odchodu do starobního důchodu bude postupně znamenat zvýšení státních výdajů na péči o důchodce. Upozornila přitom, že snížená předvídatelnost vývoje politiky nové vlády by mohla uškodit investicím.

Pro zachování hlavního ratingu ale hovoří diverzifikovaná ekonomika, která vykazuje silný růst hrubého domácího produktu (HDP). Země je přitom schopna vypořádat se i s útlumem v globální ekonomice, uvedli ve zprávě analytici ratingové agentury. Moody's nicméně upozornila, že by mohla ratingovou známku Polska snížit, pokud by se zhoršil stav rozpočtu nebo investiční klima.

Polský ministr financí Pawel Szalamacha uvedl, že potvrzení ratingové známky na stupni A2 pravděpodobně podpoří kurz polské měny i poptávku po polských dluhopisech. Zhoršení výhledu ratingu označil za výraz nadměrné opatrnosti. Polsko podle něj bude dál zvyšovat výdaje v souladu s plánovaným růstem daňových příjmů.

Vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS) od říjnového nástupu k moci zvýšila rozpočtové výdaje o více než sedm procent, když spustila nový program přídavků na děti v rozsahu kolem jednoho procenta HDP. Řada ekonomů má nicméně pochybnosti, zda se nové vládě podaří zlepšit výběr daní.

Moody's očekává, že reálný růst HDP se v letošním i příštím roce udrží v blízkosti 3,5 procenta.

Analytici v anketě agentury Reuters na konci dubna předpovídali, že Polsko se nevyhne alespoň zhoršení výhledu svého hlavního ratingu. Poměrně významný počet analytiků také upozorňoval, že v sázce je i snížení ratingu na známku A3.

Zhoršení výhledu přichází po zveřejnění dat, která v pátek ukázala zpomalení meziročního tempa růstu za první čtvrtletí na 3,0 procenta ze 4,3 procenta v předchozím čtvrtletí. V samotném prvním čtvrtletí ekonomika dokonce vykázala pokles, a to o 0,1 procenta. Polské hospodářství tak nyní roste nejpomaleji za více než dva roky. Nižší jsou veřejné investice, neboť vláda čeká na nové peníze z evropských fondů.