Provozní budova Národního divadla byla ve čtvrtek vydražena v aukci za 290 milionů korun a 50 tisíc. Získalo ji zpět Národní divadlo, které dražbu vyhrálo.

Dražba stavby, kterou dosud vlastnila firma Themos, začala na 87 milionech korun. Experti její hodnotu odhadli na 124 milionů. Dražby se zúčastnilo pět zájemců.

Ředitel Národního divadla Jan Burian měl stanovený strop vládou. "Částku stropu nemůžu prozradit. Jsme šťastní, že se nám to provedlo," řekl hned po skončení aukce. Částku musí zaplatit do 13. července.

"Nás nyní čeká jasný úkol. Musíme rychle provést elementární opravy budovy. Jelikož kvůli rekonstrukci zavíráme státní operu, je potřeba někam přestěhovat celý její provoz, v tomto jsme v současné době v těžké nouzi. Tím, že se nám podařilo budovu Themosu získat, se nám tento problém vyřešil," dodal Jan Burian.

Podle něj Národní divadlo následně připraví projekt dalšího využití. "Myslím si, že budovu do budoucna využijeme pro diváky. Na místě bychom také chtěli mít zkušebnu, máme jich totiž v současné době nedostatek. V tomto ohledu ale nechceme nikam spěchat, musíme si vše důkladně rozmyslet," dodává Burian.

Národní divadlo budovu v 80. letech vystavělo, následně o ni však přišlo v rámci restitucí. V roce 1990 tak stavba připadla voršilkám. Řádové sestry ji posléze prodaly právě společnosti Themos. 

Pozemek pod samotnou stavbou patří voršilskému řádu i nadále. Vedení Národního divadla již dříve upozorňovalo, že to může přinést pro nového vlastníka zásadní komplikace. Varovalo například před tím, že nový majitel nebude mít možnost zásobovat tamní restauraci.

Dražební společnost Prokonzulta však tvrdila opak. Podle ní prošla nemovitost v letech 1997 až 200 opravami, díky kterým zmíněné potíže odpadly. Podle firmy je budova ve všech ohledech soběstačná.

Národní divadlo vedlo se společností Themos dlouhé spory. Firma po něm chtěla, aby vyklidilo prostory. Posléze se přišlo na to, že budova byla voršilkám v rámci restitucí vrácena nedopatřením. Parlament tehdy dokonce jednal o jejím vyvlastnění. Nemovitost se stala předmětem konkurzní podstaty vzhledem k dluhům Themosu.

Konání dražby nařídil insolvenční správce na pokyn firmy Glory Daze. Ta disponovala zástavním právem k budově. Pohledávka vznikla na základě úvěru, na kterém se v roce 1994 dohodl Themos s Agrobankou. Kdo za firmou stojí, není zcela jasné. Většinovými vlastníky jsou dvě kyperské společnosti. Do insolvence se Themos dostal v roce 2013.