To překvapení, když na prezentaci společnosti Huawei vidíte v rukou inženýra iPhone. Roadshow Huawei v Praze ale nepořádala divize mobilních zařízení, nýbrž technologická divize firmy, která dodává hardware, software a služby mobilním operátorům. Ukazovat funkce chytré domácnosti na iPhonu tak dává smysl.

Kamion plný technologií ukázal široký záběr Huaweie. Na jedné straně byly mobilem zapínané žárovky nebo videochat integrovaný do televizního set top boxu, na straně druhé pak stála velká skříň plná serverů. Nechyběly ani modemy, vysílací stanice nebo síťové videoservery. Vše, co je potřeba pro pohodlný a hlavně rychlý přístup na internet a k jeho službám. Informace o tom, jak dobře vše může (a třeba v Británii bude) fungovat, dokázaly vyvolat depresi.

Roadshow Huawei Technologies v ČR

Nejvíce pozornosti logicky poutala zařízení pro chytrou domácnost. Myšlenka domu, který poslechne na slovo, je lákavá, i když zatím drahá a trochu krkolomná, co se realizace týká. Jen chytré žárovky ovládané mobilem znamenají v třípokojovém bytě investici mezi 5 a deseti tisíci korunami, a to jen proto, abyste nemuseli vstávat k vypínači.

Roadshow Huawei Technologies v ČR

Huawei v této oblasti nenabízí nic přelomového, snad jen dokáže stlačit cenu. Ukazované produkty ale nejsou určené pro český trh. To platí i pro videokonferenční software integrovaný do televizního set top boxu, který má usnadnit komunikaci mezi členy rodiny, zejména komunikaci dospělých dětí se starými rodiči, pro které by mohla být aplikace v telefonu příliš komplikovaná (a obraz malý).

Roadshow Huawei Technologies v ČR

Blízko k nám by ale mohla přijít internetová televize od Huaweie. Firma ukázala maličký set-top box o velikosti AppleTV, který umí zobrazit obsah v rozlišení 4K . Ukázka byla vyvinutá pro britský trh, základ je ale čínský, jak ukázala například upravená hra Shadowgun od brněnských Madfinger Games, jež běžela ze set top boxu, který využívá upravený operační systém Android.

Základní uživatelské prostředí vypadá trochu dětinsky, je plné pastelových barev a jednotlivé položky menu mají podobu knih nebo sešitů, ale například televizní program působil povedeným dojmem. Jak se povede evropská lokalizace, se možná dozvíme už brzy – Huawei jedná o dodávkách svého řešení internetové televize se slovenskými operátory. V Česku neuspěl; O2 i T-Mobile již systém internetové televize mají, oba čeští operátoři přitom používají shodně platformu Nangu.TV.

Roadshow Huawei Technologies v ČR

Video ve 4K je pro Huawei důležité – právě díky videu ve vysokém rozlišení roste tlak na mobilní operátory, aby vylepšovali své sítě a zaváděli nové technologie, ať už jde o LTE Advanced nebo o rychlejší pevný internet formou optických kabelů do bytu nebo s využitím hybridních technologií.

Huawei se pochlubil tím, že díky vlastnímu vývoji dokáže ve Velké Británii nabídnout prostřednictvím technologie VDSL rychlost až 300 Mbps. To je trojnásobná rychlost ve srovnání s novinkou, kterou představil český CETIN; zlomku svých zákazníků nabídne internet s maximální teoretickou rychlostí 100 Mbps.